Powstaną mapy dawnego Torunia

W oparciu o dotychczasowe badania archeologiczne oraz historyczne materiały kartograficzne naukowcy z UMK opracują unikatowe mapy dawnego Torunia.

Mapy, które zrekonstrują wygląd miasta od jego początków aż  do XIX wieku, opracuje Zespół do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia pod kierownictwem profesora Krzysztofa Mikulski, historyka UMK. Będzie to możliwe dzięi 350 tys. złotych grantu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W projekt ma być zaangażowanych kilkunastu specjalistów uniwersytetu:, m.in.  archeolodzy, historycy, antropolodzy, geografowie. Naukowcy szczegółowo zinwentaryzują wszystko to co udało im się do tej pory odkryć podczas prac archeologicznych, historycznych, konserwatorskich, antropologicznych oraz geograficznych w Toruniu.

Wykorzystane zostaną m.in. historyczne plany Torunia z 1793 roku, które zawierają rozrysowane przedmieścia. To pozwoli zrekonstruować topografię miasta. Nakładając je na współczesny plan miasta będziemy mogli zobaczyć jak kiedyś przebiegały ulice i jak ich przebieg zmieniał się na przestrzeni lat.

Jak podkreśla profesor Mikulski będzie to pierwszy taki dokument, który w tak kompleksowy sposób podsumuje wiedzę o mieście. Opracowanie będzie niezwykle cenne także przy planowaniu jakiejkolwiek inwestycji. Mapy mają być gotowe za 3 lata.

Źródło: nowości.com.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser