Mapy dla daltonistów

Statystycznie jedna na dwanaście osób nie rozróżnia czerwonego i zielonego koloru. Dla takich osób czytanie map może stanowić poważne wyzwanie. Problem ten próbuje rozwiązać Brytyjska agencja kartograficzna Ordnance Survey, która przygotowuje mapy, zawierając nową kolorystykę, ułatwiającą interpretacje map daltonistom.
 
Ślepota barw jest to niezdolność do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dotykających głównie mężczyzn, z których około 8% nie jest w stanie odróżnić czerwienie i zielenie. Zamiast tych kolorów, osoby te widzą odcienie szarości i brązu.
Dlatego tradycyjna skal barw kartograficznych, np. przypisanie lasom koloru zielonego, drogom - czerwonego , rzekom -  niebieskiego może okazać się nie do odróżnienia dla osób dotkniętych tą wadą. Według Paul Beauchampa - rzecznika Ordnance Survey - "skala barw, którą stosuje się w kartografii i do której wszyscy się przyzwyczailiśmy jest jednym z najgorszych możliwych wyborów kolorów dla osób ze ślepotą barw".
W związku z tym Agencja Ordnance Survey przygotowała specjalną skalę barw, która dla większości osób wygląda bardzo dziwnie, jednak dla osób mających problem z odróżnianiem kolorów, w znacznym stopniu ułatwi czytanie map. 
 
 
 
źródło: Ordnance Survey

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser