Powstaje pierwsza w Polsce mapa zasięgu powodzi
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni przygotowuje pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w Europie mapę zasięgu powodzi. Ma ona uwzględnić następstwa m.in. przewidywanych zmian klimatycznych, w tym wzrost poziomu morza do 2030 roku.
Najpierw powstanie mapa zagrożeń w rejonie Wisły Śmiałej. Otoczenie Wisły Śmiałej i Martwej będzie poligonem doświadczalnym do oceny wpływu zmian klimatu na zasięg morskich powodzi do 2030 roku. Mapy, które teraz powstaną, będą stanowiły podstawę do planowania działań dla służb przeciwpowodziowych, zarządzania kryzysowego i do ostrzegania mieszkańców. Mają też posłużyć do przygotowywania planów zabudowy. Możliwość precyzyjnego określania zasięgu morza przy obecnych tendencjach zmian klimatu jest bardzo ważna. Ostatnia, październikowa powódź spowodowana była np. wezbraniami morza w czasie huraganowych wiatrów.
- Teren objęty naszym projektem jest bardzo zagrożony od strony morza - mówią Krzysztof Lubomirski, zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni, oraz dr Marzenna Sztobryn, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych. - Przewidywane zmiany klimatu spowodują zwiększenie liczby wezbrań sztormowych, takich, jakie miały miejsce w połowie października bieżącego roku. Nie wiadomo, czy coraz większy napór Bałtyku wytrzymają wały przeciwpowodziowe.
Projekt powstaje dzięki unijnym dotacją, a doświadczenia zdobyte podczas jego opracowywania zostaną wykorzystane także w innych regionach Europy.
źródło: Dziennik Bałtycki