• gisplay.pl

Mapa Lubinusa do konserwacji

Mapa Lubinusa, którą jesienią znaleziono w magazynach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, trafi w najbliższych dniach do konserwacji, która może potrwać nawet trzy lata - informuje Radio Gdańsk.

Mapa ma prawie 400 lat. Stworzył ją Eilhard Lubinus, znany niemiecki kartograf i matematyk, na zlecenie księcia Filipa II. Została wydana w skali 1:235000, a jej wymiary to 2,21 na 1,25 m. Na mapie ujęto nie tylko tereny Księstwa Pomorskiego i herby miast je tworzących, ale również drzewo geneaologiczne książąt pomorskich.

Mapa Lubinusa była wydawana trzykrotnie - po raz pierwszy w 1618 roku. Na podstawie ekspertyz gdyńscy muzealnicy twierdzą, że ich mapa pochodzi właśnie z pierwszego wydania.

Do muzeum trafiła w latach 60., gdy w sklepie Desy kupił ją jeden z pracowników. W magazynie leżała do jesieni ubiegłego roku. Natrafiono na nią podczas inwentaryzacji zbiorów. W grudniu zdecydowano się pokazać ją zwiedzającym. Teraz znów została zdjęta z wystawy. Nie trafi jednak ponownie do magazynu, a do specjalistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy zajmą się jej konserwacją i odtworzeniem. Mapa w kilku miejscach wyblakła, przez co brakuje niektórych szczegółów, ale według muzealników jej stan jest dobry.

Pracownicy Muzeum szacują, że koszt renowacji mapy może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Źródło: Radio Gdańsk

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser