• Anna Wojciechowska

Dotykowe mapy 3D dla niewidomych w Japonii

Dotykowe mapy 3D dla niewidomych w JaponiiJapończycy pracują nad projektem tworzenia wydruków map w formacie 3D dla osób niewidomych i niedowidzących. Technologia ma umożliwić użytkownikom drukowanie niedrogich, dotykowych map z różnych części kraju.

Autorem projektu jest Geospatial Information Authority of Japan (GSI), japońska instytucja odpowiedzialna za opracowywanie szeroko pojętej bazy map, wspomagającej zarządzanie porządkiem publicznym. Oprócz krajowych przedsięwzięć, GSI odgrywa ważną rolę w wielu badaniach międzynarodowych, m.in. w tworzeniu map przedstawiających wyprawy badawcze na Antarktykę.

Pomysł polega na udostępnieniu w Interncie odpowiednio przygotowanych danych, które każdy będzie mógł pobrać, aby następnie wydrukować mapę terenu za pomocą drukarek 3D. Mapy miałyby być drukowanie w skali 1:2 500 dla miast i 1:25 000 dla obszarów wiejskich. Niewidomi będą mogli odróżnić na nich standardowe atrybuty, takie jak linie kolejowe, drogi czy chodniki, poprzez dotyk. Mapy będą również uwzględniały topografię terenu, a zatem wszelkie nierówności i wzniesienia, co z pewnością będzie dużym ułatwieniem komunikacyjnym. GSI liczy również na to, że mapy wydrukowane w formacie 3D pomogą w reagowaniu na klęski żywiołowe. Przykładowo, w przypadku trzęsienia ziemi czy tsunami niewidomy będzie mógł znaleźć na mapie drogę ewakuacyjną.

Co najważniejsze, mapy mają być niedrogie i ogólnodostępne, cena za każdą stronę to $1.40. Obecnie problemem może być jedynie dostęp do drukarek 3D. Ich koszt to wydatek kilkuset dolarów. GSI liczy jednak, że z czasem technologia ta będzie coraz powszechniejsza i ceny urządzeń spadną.

Przykładowy model można zobaczyć pod linkiem tutaj (ważne aby otworzyć go w przeglądarce z obsługą WebGL 3D, np. Chrome).

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser