• gisplay.pl

Tu było, tu stało - mapa znikających miejsc w Warszawie

Tu było, tu stało - mapa znikających miejsc w WarszawieUkazała się kolejna edycja mapy "Tu było, tu stało" przedstawiająca warszawskie budynki o charakterze zabytkowym, które znikały na "naszych oczach". Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia, Parowozownia i inne.

Projekt „Tu było, tu stało” ma na celu dokumentację oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy współczesnej Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r. Twórcą mapy jest Stowarzyszenie MASŁAW, a projekt wspólfinasuje m.st. Warszawa. 

Na mapie znalazło się 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które zmieniły się w ciągu ostatnich 25 lat. Były one cenne ze względu na swoją wartość artystyczną, historyczną, kontekst społeczno-kulturowy czy też istotną dla stolicy lokalizację. Obiekty te zostały poddane różnorodnym przekształceniom – modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom. Porównując je ze sobą, możemy ocenić, które z nich są dobrymi przykładami tych zmian, a które spowodowały utratę wartości zabytkowej – artystycznej bądź historycznej.

Na mapie znalazły się takie obiekty, jak Fabryka Wódek Koneser, dawny biurowiec Prezydium Rządu, kina „Iluzjon” i „Ochota”, „Warszawianka”, Prudential i Pałac Jabłonowskich na Placu Teatralnym.

Bezpłatne egzemplarze mapy dostępne są w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, warszawskich instytucjach kultury, wybranych klubokawiarniach, domach kultury, punktach informacji turystycznej i bibliotekach.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser