• gisplay.pl

Wystawa poświęcona Romerowi

Do końca stycznia w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej w Wraszawie można oglądać wystawę Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera, czyli mapy w walce o wolną Polskę poświęconą wybitnemu polskiemu geografowi i kartografowi. Wystawa przygotowana została przy okazji obchodów Międzynarodowego Roku Mapy.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza prezentuje życiorys Romera. Druga poświęcona jest "Geograficzno-statystycznemu atlasowi Polski" (1916 r.). W trzeciej wystawione są prace stworzone przez geografa m.in. dwa wydania "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski", "Polski atlas kongresowy" (1921 r.) oraz "Wojenno-polityczna mapa Polski" (1916 r.).

Eugeniusz Romer uznawany jest za twórcę nowoczesnej kartografii polskiej. Urodzony we Lwowie 3 lutego 1871 roku, wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim, u Alfreda Kirchoffa w Halle oraz w rodzinnym Lwowie, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza uzyskał tytuł doktora i habilitację. Przez wiele lat pracował jako pedagog. W 1904 roku opracował nowatorską Geografię dla klasy pierwszej szkół średnich, a cztery lata później opublikował Atlas geograficzny, który stał się fundamentem polskiej kartografii szkolnej. W roku 1911 został profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Geografii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wojnie, w latach 1945–1946 kierował Katedrą Geografii i Instytutem Geograficznym UJ, a do 1952 konsultował prace Instytutu Kartograficznego swego imienia we Wrocławiu.

U schyłku życia posiadał w swoim dorobku ponad 800 prac własnych i recenzji, 60 atlasów, 140 map i 4 globusy. Za jedno z jego największych dokonań uznaje się Geograficzno-statystyczny atlas Polski, którego pierwsze wydanie (1916r.) znajduje się wśród obiektów zaprezentowanych na wystawie. Atlas, podobnie jak Wojenno–polityczna mapa Polski (1916r.), był niezwykle ważnym narzędziem w uzasadnianiu polskich aspiracji terytorialnych na konferencjach pokojowych w Paryżu i Rydze.

Kolekcję atlasów, map i podręczników autorstwa Eugeniusza Romera można obejrzeć w Polonie.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser