• gisplay.pl

Dawne mapy Śląska w Muzeum Miejskie Wrocławia

Mapa Śląska według Jonasa Scultetusa z 1645 (fot. Wikipedia)W Ratuszu Miejskim Wrocławia otwarto wystawę pt. „Silesia et Ducati Silesiae – dawne mapy Śląska i księstw śląskich Jonasa Scultetusa i Fridericusa Khunoviusa ze złotego wieku kartografii niderlandzkiej".

W ramach ekspozycji zostaną, po raz pierwszy w historii muzealnictwa wrocławskiego, pokazane wszystkie map Śląska i księstw śląskich (70 sztuk), jakie zostały wydane w XVII wieku w najważniejszym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficznej jakim był wówczas Amsterdam. Mapy, bogato zdobione motywami graficznymi, ułożono w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie. Problematyka ta w dotychczasowej literaturze przedmiotu była przedstawiona zawsze tylko fragmentarycznie w kontekście prezentacji danych zbiorów czy węższego tematu. Mapy pochodzą ze zbiorów prywatnych, m.in. dra Kazimierza Kozicy i dra Andrzeja Pasińskiego.

Autorem scenariusza ekspozycji jest historyk kartografii dr Kazimierz Kozica, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie. Opiekunem wystawy jest Halina Okólska (Muzeum Miejskie Wrocławia).

Wystawę można oglądać do 25 lutego 2018 roku. Wstęp 15 zł (bilet normalny), 10 zł (bilet ulgowy).

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser