• Grzegorz Szczypa

Mapa świata narysowana z pamięci

Mapa świata narysowana z pamięci
Mapa świata narysowana z pamięci

Wśród map co jakiś czas trafiają się perełki, które dzięki konceptowi, na którym są oparte, na dłużej zostają w naszej pamięci. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby mapa świata narysowana z pamięci i jak miałaby się do rzeczywistości?

Dzięki projektowi Zaka Ziebell’a możemy sprawdzić, co ciekawego wyjdzie z połączenia 30 rysunków mających przedstawiać mapę świata, które po skończeniu przeniesiemy na jedną płaszczyznę i dodatkowo zestroimy z prawomocnym obrazem Ziemi, oddanej na karcie. Warto dodać, że wszystkie mapy (poza samego autora testu, ale to można wyłapać już po pierwszym rzucie oka na jego dzieło) zostały stworzone przez przypadkowe osoby z pamięci, bez korzystania z podpowiedzi.

Niektóre z rysunków mogą prowokować do śmiechu i stanowić żywe potwierdzenie stereotypu o mizernej edukacji w Stanach Zjednoczonych – przykładem mogą być zniekształcone wizje obu Ameryk, bez charakterystycznego „zwężenia” części środkowej, czy nawet brak odseparowania Afryki od Azji i Europy lub zupełne jej pominięcie i zastąpienie przez … Australię.

Mapa świata, jak wyłania się z kolażu Ziebella, pokazuje podział na dwa przeciwstawne kontynenty: połączone Ameryki oraz Afrykę, Europę i Azję. Wielka Brytania czy Skandynawia to wielcy nieobecni – o ile brak tej drugiej można jakoś próbować tłumaczyć egzotyką, to już w przypadku Anglii podobny argument nie ma racji bytu.

Macie jakieś koncepcje?

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser