W irlandzkim podręczniku Polska graniczy z Rumunią i Węgrami

Jak donosi Rzeczpospolita w irlandzkim podręczniku "Focus on the Past" przeznaczonym dla szkoły odpowiadającej polskiemu gimnazjum, wydawanym od 1997 r., umieszczono mapę, na której Polska graniczy z Węgrami i Rumunią.

Ponadto, według autorów książki,  hasło "Solidarności" to "Niech żyje socjalizm". Błedy znalazł Marian Zacharczuk, dziennikarz regionalnego dwutygodnika "Gazeta Miasta". -  Byłem w Irlandii. Chciałem przy okazji zobaczyć, czego uczą o Polsce w irlandzkich szkołach, do których chodzą też dzieci naszych rodaków - opowiada Zacharczuk. - W podręczniku do historii wypaczają fakty. Jak? W rozdziale "Upadek komunizmu we wschodniej Europie" zamieszczone jest zdjęcie maszerującego tłumu z transparentem "Niech żyje socjalizm". Anglojęzyczny podpis pod fotografią mówi, że to: "Marsz Solidarności w Polsce. Lider ruchu Lech Wałęsa został wybrany na prezydenta Polski w 1990 r.".

Prof. Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgadza się, że źle dobrane zdjęcia się zdarzają. Ale dodaje: - Skandalem jest mapa, bo mapa współczesnej Europy to elementarz. Jeśli ktoś sądzi, że po wojnie Polska graniczyła z Węgrami i Rumunią, to to już nie jest ignorancja dotycząca tylko naszego kraju, ale też państw Unii Europejskiej.

O błedach w podręczniku została zawiadomiona już ambasada w Dublinie. Dziwi jednak fakt, że podręcznik funkcjonuje od 13 lat.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski tłumaczy, że placówki zagraniczne monitorują publikacje, ale "zakres takiej kwerendy musi się ograniczać do naczelnych tytułów prasy codziennej, doniesień najważniejszych mediów, znaczących pozycji rynku wydawniczego", bo objęcie wszystkich publikacji, włącznie z ukazującymi się na "miliardach witryn internetowych", jest niemożliwe.

Z kolei wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki zapowiada, że sprawą zajmie się nowo powołana przy MEN Rada Oświaty Polonijnej. - Zastanowimy się, czy nie powinno się znaleźć systemowego sposobu na śledzenie informacji podawanych o Polsce w zagranicznych podręcznikach do historii.

Źródło: Rzeczpospolita

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser