• gisplay.pl

Gdynia: Interaktywna piaskownica pomaga uczniom w czytaniu mapy

W jednej ze szkół podstawowych w Gdyni powstał interaktywna piaskownica, która reaguje na ruch i pokazuje dzieciom różne formy ukształtowania terenu. Zmiana położenia piasku jest rejestrowana przez kamerę 3D. Gdyńska placówka to jedyna szkoła podstawowa na Pomorzu, która może pochwalić się takim urządzeniem.

Interaktywna piaskownica w szkole podstawowej w Gdyni

Interaktywna piaskownica znajduje się w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 44 (ul. Sucharskiego 10) i od początku cieszy się sporym zainteresowaniem wśród uczniów. Z inicjatywą stworzenia piaskownicy wyszła nauczycielka świetlicy, Paulina Ziep.

– Nasza świetlica jest miejscem, w którym wykorzystujemy nowe technologie. Ułatwiają one dzieciom poznawanie świata poprzez metody aktywizujące. Pomysł stworzenia interaktywnej piaskownicy zrodził się po przeczytaniu artykułu o innej szkole, która promowała u siebie w placówce taki sprzęt. Pomyślałam, dlaczego by nie spróbować zbudować takiej piaskownicy samemu – mówi Paulina Ziep,

Na całą konstrukcję składa się z kilka elementów: rzutnik cyfrowy, który wyświetla obraz na powierzchni piaskownicy, czujnik ruchu wykrywający zmiany na powierzchni piasku, laptop z niezbędnym oprogramowaniem oraz dodatkowymi grami edukacyjnymi i oczywiście piasek w drewnianej skrzyni.

– Interaktywna piaskownica to połączenie nowoczesnej projekcji interaktywnej z tradycyjną zabawą w piaskownicy. Przesypując piasek możemy zmieniać rzeźbę terenu, a za pomocą jezior, gór, wulkanów i dolin stworzyć wymarzone miejsce na Ziemi – podkreśla Andrzej Bodnar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdyni.

Źródło: gdynia.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser