• gisplay.pl

Modernizm Gdyni na mapie

Spacer śladami gdyńskiego modernizmu to doskonały sposób na poznanie architektonicznego dziedzictwa miasta. Wędrówkę mogą wzbogacić specjalne mapy, które w ostatnich latach stworzył Gdyński Szlak Modernizmu przy wsparciu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Modernizm Gdyni na mapie

Do zwiedzania miasta z modernizmem w tle mają zachęcić też specjalne mapy. Między 2018 a 2020 rokiem Gdyński Szlak Modernizmu opracował trasy spacerowe, które przy wsparciu finansowym Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zostały wydane w postaci trzech zestawów map.

Każde wydawnictwo zawiera trzy lub cztery propozycje tras spacerów z oznaczonymi obiektami modernistycznymi, które autorzy polecają naszej uwadze. Całość uzupełniają opisy budynków wraz z informacjami takimi jak dokładny adres, rok budowy czy nazwisko architekta odpowiedzialnego za projekt, a także archiwalne fotografie i zdjęcia z konkursów „Gdyński Modernizm w Obiektywie” z lat 2018-2020. Dla łatwiejszej orientacji, obiekty na każdej z tras zostały zaznaczone innym kolorem, a także narysowane w tej samej skali, oraz zgodnie z kształtem rzutu budynku.

Zaproponowane na mapach trasy pozwalają połączyć przyjemny spacer z poznawaniem modernistycznej historii Gdyni. Wyróżnione obiekty dzieli odległość nie większa niż 15 minut marszu.

Mapy nabyć można w kilku miejscach w Gdyni. Są to:

  • Miejska Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24,
  • Księgarnia Muzeum Miasta Gdyni, ul Zawiszy Czarnego 1,
  • WinylowniaMOSt Vinyl Shop, Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2,
  • Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5,
  • „Dobro”, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 10/U5.

Więcej interesujących informacji o obiektach modernistycznych w Gdyni, trasach, wydarzeniach związanych z gdyńską architekturą, a także działaniach miasta poświęconym renowacji zabytków znaleźć można na stronie www.modernizmgdyni.pl.

Źródło:  UM Gdynia

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser