Za nami kolejny GIS-owy IMPULS dla rozwoju lokalnego

We wtorek 4 czerwca we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa edycja konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego". Jak co roku, nie zabrakło ciekawych prelekcji dających mocny, GIS-owy impuls wszystkim uczestnikom.

Otwarcie konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego"

Wrocławska konferencja już na dobre wpisała się w kalendarz GIS-owych wydarzeń w naszym kraju. Tegoroczny Impuls był 10 edycją konferencji, która od początku cieszy się dużą popularnością. Geodeta Województwa Dolnośląskiego Marek Bittner, otwierając spotkanie, powiedział, że we wszystkie edycjach wzięło udział już ponad 2 tys. uczestników. W tym roku frekwencja również dopisała -  było ponad 250 osób. Agnieszka Nosal, prezes firmy Esri Polska - współorganizatora konferencji, podkreśliła jak ważna w rozwoju zawodowym jest wiedza i wymiana doświadczeń, które można zdobyć m.in. podczas takich właśnie spotkań. Nie mogło zabraknąć również kilku słów od byłego Geodety Województwa Dolnośląskiego Roberta Pajkerta, który wspomniał pierwsze edycje konferencji, m.in. dziękując Iwonie Nakoniecznej, Zastępcy Dyrektora Wydziału Geodezji i Kartografii UMWD, za pomysł organizacji IMPULS-u. Głos zabrał także dyrektor biura Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej dr Jakub Mielczarek.

Jeszcze przed prelekcjami ogłoszono wyniki konkursuWmapuj się w Geoportal Dolny Śląsk" skierowanego do uczniów szkół średnich oraz studentów. Celem konkursu było propagowanie rozwiązań Systemów Informacji Geograficznej i Geoportalu Dolny Śląsk poprzez stworzenie aplikacji mapowej. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Alicja Chmiel za mapę "Strzelnice na Dolnym Śląsku" oraz Natalia Sułecka za mapę "Katolickie miejsca kultu religijnego na Dolnym Śląsku". Przyznano także wyróżnienia, które otrzymał m.in. Krzysztof Lis za mapę "Kluby piłkarskie na Dolnym Śląsku".

Tak jak w poprzednich latach, tegoroczna konferencja poświęcona była tematyce wykorzystania systemów informacji przestrzennej do zarządzania przestrzenią na szczeblu lokalnym i regionalnym. Prelegentami byli pracownicy instytucji samorządowych i rządowych, w których informacja przestrzenna stanowi wymierną pomoc w realizacji zadań publicznych.

Katarzyna Dąbrowska-Stanik w prelekcji "GIS i teledetekcja w tatrzańskim Parku Narodowym"

Katarzyna Dąbrowska-Stanik w prelekcji "GIS i teledetekcja w tatrzańskim Parku Narodowym"

Pierwsza część dotyczyła wykorzystania informacji przestrzennej do kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody. Prelegenci z Instytut Rozwoju Terytorialnego, Tatrzańskiego Park Narodowy oraz Urzędu Miasta Jarocin opowiedzieli jak integrują dane historyczne, dane zbierane w terenie, w tym przy pomocy dronów, do realizacji zadań związanych z audytem krajobrazowym, liczeniem stada tatrzańskich kozic czy inwentaryzacji kulturowej miasta Jarocin.

Słodka niespodzianka z okazji jubileuszowej edycji konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego" (fot. WGIK UMWD)

Słodka niespodzianka z okazji jubileuszowej edycji konferencji (fot. WGIK UMWD)

W drugim panelu przedstawiono wdrożenia projektów opartych o technologię GIS, służących rozwojowi społeczności lokalnych. Prelegenci z UM Gdańska, Powiatu Chodzieskiego oraz UM Łodzi opowiedzieli o rozwijaniu marki turystycznej, prezentowaniu oferty inwestycyjnej oraz zarządzaniu przestrzenią miast i powiatów. Anna Pierzchała z Esri Polska opowiedział o wykorzystywaniu cyfrowego bliźniaka do modelowania rzeczywistości oraz planowania rozwoju.

W trzecim panelu zaprezentowano wdrożenia GIS w województwach, które służą rozwojom regionów. Mapy Małopolski - MIIP, Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej Województwa Śląskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Dolnośląskim Biurem Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu przedstawiły projekty dotyczące dofinansowania dróg dojazdowych do gruntów rolnych, obszarów pogórniczych i poprzemysłowych oraz szacowania szkód łowieckich.

Uzupełnieniem konferencji są odbywające się 5 czerwca warsztaty z tworzenia niestandardowych rozwiązań aplikacyjnych z wykorzystaniem ArcGIS on-line oraz z redakcji map cyfrowych z wykorzystaniem Geoportalu Dolny Śląsk.

Konferencje - aktualności

14 czerwca 2024

W dniach 23-25 października 2024 r. we Wrocławiu w formie hybrydowej odbędzie się międzynarodowa konferencja XXIV Conference of PhD Students and Young Scientists (wcześniej Konferencja Doktorantów i...

05 czerwca 2024

We wtorek 4 czerwca we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa edycja konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego". Jak co roku, nie zabrakło ciekawych prelekcji dających mocny,...

22 maja 2024

W dniach 16-18 września 2024 roku w Szczecinie odbędzie się I Międzynarodowa Szkoła Letnia organizowana przez Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (PTFiT) wraz z Niemieckim Towarzystwem...

20 maja 2024

W niedzielę (19 maja) w Akrze, stolicy Ghany rozpoczęło się jedno z największych spotkań geodezyjnych na świecie - FIG Working Week 2024.

17 maja 2024

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich zaprasza na szkolenie on-line i warsztaty stacjonarne dotyczące planowania przestrzennego po nowelizacji ustawy.

16 maja 2024

Tegoroczny GeoPiknik odbędzie się 24 maja na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

14 maja 2024

Dostępny jest już szczegółowy program III Spotkania użytkowników QGIS, które w dniach 25-26 czerwca 2024 roku odbędzie się w Poznaniu.

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser