Tłumy na obchodach Dnia GIS w Poznaniu

Tegoroczny GIS Day w Poznaniu przyciągnął setki uczniów, nauczycieli i entuzjastów Systemów Informacji Geograficznej.

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

Blisko 400 osób uczestniczyło w prelekcjach i warsztatach na podczas obchodów Dnia GIS w Poznaniu. Tegoroczna edycja, po dwóch latach zdalnej formy, odbyła się 16 listopada na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM i była zorganizowana przez Sekcję Geoinformacji, we współpracy z Sekcją Geomatyczną Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Postawiliśmy na jakość. W tym roku zmniejszyliśmy ilość prelekcji, ale zorganizowaliśmy więcej warsztatów, które szczególnie interesują uczniów i nauczycieli - informuje Adrian Nowacki z Komitetu Organizacyjnego GIS Day Poznań 2022.

- GIS Day wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Jest to już 21. odsłona wydarzenia, w pełni przygotowywanego i prowadzonego przez studentów naszego wydziału. Jest mi niezmiernie miło, że nauki o Ziemi we współpracy z naukami biologicznymi prowadzą działania związane z Systemami Informacji Geograficznymi, prężnie rozwijającą się gałęzią nauki. Współcześnie widzimy,  jak przestrzeń geograficzna integruje różne pola badawcze - powiedział dziekan prof. Grzegorz Rachlewicz otwierając GIS Day.

Na warsztatach, prowadzonych nie tylko przez studentów, ale również pracowników firm: Sweco, Dron.edu.pl i GIS Support młodzież rozwijała kompetencje dotyczące wykorzystywania danych przestrzennych. Uczestnicy m.in. programowali własną mapę, tworzyli wizualizację przebiegu szlaku turystycznego za pomocą technik 3D, planowali misję za pomocą drona, by automatycznie pozyskać zdjęcia potrzebne do wykonania ortofotomapy.

Prelekcje prowadzili zarówno pracownicy i studenci UAM, jak również przedstawiciele firm prywatnych i instytucji publicznych. Na przykład Centrum Badań Kosmicznych, przygotowało wystąpienie o danych satelitarnych w obserwacji usług ekosystemowych, firma Geomatic opowie o sztucznej inteligencji wykorzystywanej w poprawianiu jakości zdjęć satelitarnych. Przedstawiciel firmy Hexagon, która wykorzystuje w swoich działaniach partycypację społeczną, da wykład o wykorzystaniu geoinformacji w mieście niskoemisyjnym i dobrym do życia.

Źródło: Życie Uniwersyteckie/UAM

Nasze patronaty

Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018