Tłumy na obchodach Dnia GIS w Poznaniu

Tegoroczny GIS Day w Poznaniu przyciągnął setki uczniów, nauczycieli i entuzjastów Systemów Informacji Geograficznej.

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

GIS Day 2022 w Poznaniu (fot.Życie Uniwersyteckie/UAM)

Blisko 400 osób uczestniczyło w prelekcjach i warsztatach na podczas obchodów Dnia GIS w Poznaniu. Tegoroczna edycja, po dwóch latach zdalnej formy, odbyła się 16 listopada na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM i była zorganizowana przez Sekcję Geoinformacji, we współpracy z Sekcją Geomatyczną Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Postawiliśmy na jakość. W tym roku zmniejszyliśmy ilość prelekcji, ale zorganizowaliśmy więcej warsztatów, które szczególnie interesują uczniów i nauczycieli - informuje Adrian Nowacki z Komitetu Organizacyjnego GIS Day Poznań 2022.

- GIS Day wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Jest to już 21. odsłona wydarzenia, w pełni przygotowywanego i prowadzonego przez studentów naszego wydziału. Jest mi niezmiernie miło, że nauki o Ziemi we współpracy z naukami biologicznymi prowadzą działania związane z Systemami Informacji Geograficznymi, prężnie rozwijającą się gałęzią nauki. Współcześnie widzimy,  jak przestrzeń geograficzna integruje różne pola badawcze - powiedział dziekan prof. Grzegorz Rachlewicz otwierając GIS Day.

Na warsztatach, prowadzonych nie tylko przez studentów, ale również pracowników firm: Sweco, Dron.edu.pl i GIS Support młodzież rozwijała kompetencje dotyczące wykorzystywania danych przestrzennych. Uczestnicy m.in. programowali własną mapę, tworzyli wizualizację przebiegu szlaku turystycznego za pomocą technik 3D, planowali misję za pomocą drona, by automatycznie pozyskać zdjęcia potrzebne do wykonania ortofotomapy.

Prelekcje prowadzili zarówno pracownicy i studenci UAM, jak również przedstawiciele firm prywatnych i instytucji publicznych. Na przykład Centrum Badań Kosmicznych, przygotowało wystąpienie o danych satelitarnych w obserwacji usług ekosystemowych, firma Geomatic opowie o sztucznej inteligencji wykorzystywanej w poprawianiu jakości zdjęć satelitarnych. Przedstawiciel firmy Hexagon, która wykorzystuje w swoich działaniach partycypację społeczną, da wykład o wykorzystaniu geoinformacji w mieście niskoemisyjnym i dobrym do życia.

Źródło: Życie Uniwersyteckie/UAM

Konferencje - aktualności

14 czerwca 2024

W dniach 23-25 października 2024 r. we Wrocławiu w formie hybrydowej odbędzie się międzynarodowa konferencja XXIV Conference of PhD Students and Young Scientists (wcześniej Konferencja Doktorantów i...

05 czerwca 2024

We wtorek 4 czerwca we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa edycja konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego". Jak co roku, nie zabrakło ciekawych prelekcji dających mocny,...

22 maja 2024

W dniach 16-18 września 2024 roku w Szczecinie odbędzie się I Międzynarodowa Szkoła Letnia organizowana przez Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (PTFiT) wraz z Niemieckim Towarzystwem...

20 maja 2024

W niedzielę (19 maja) w Akrze, stolicy Ghany rozpoczęło się jedno z największych spotkań geodezyjnych na świecie - FIG Working Week 2024.

17 maja 2024

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich zaprasza na szkolenie on-line i warsztaty stacjonarne dotyczące planowania przestrzennego po nowelizacji ustawy.

16 maja 2024

Tegoroczny GeoPiknik odbędzie się 24 maja na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

14 maja 2024

Dostępny jest już szczegółowy program III Spotkania użytkowników QGIS, które w dniach 25-26 czerwca 2024 roku odbędzie się w Poznaniu.

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser