Jak świętowano GIS Day 2024 na UWM w Olsztynie?

Młodzież szkół średnich, użytkownicy i pasjonaci GIS-u spotkali się 19 listopada na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z okazji 25-lecia międzynarodowego Dnia GIS.

GIS Day 2024 na UWM  (fot. UWM) GIS Day 2024 na UWM  (fot. UWM)

Wydarzenie na UWM podzielone jest na dwa dni. Konferencja odbyła się we wtorek 19 listopada, a druga część świętowania GIS DAY (z prezentacjami studenckimi i szkoleniem Esri) zaplanowana jest na piątek 22 listopada. Organizatorami wydarzenia są Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIScode oraz Koło Naukowe Pasjonatów BIM „KRESKA”. 

Na UWM przyjechali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Iławie oraz ze szkół olsztyńskich: Zespołu Szkół Budowalnych, V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy, IV Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Elektronicznych i Komunikacyjnych. W wydarzeniu uczestniczą też studenci UWM, szczególnie z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Geoinżynierii. 

– Zarejestrowanych jest 225 osób, czyli tyle, ile maksymalnie mieści się w naszej sali wykładowej. To impreza cykliczna. Mamy uczestników, którzy odwiedzają nas po raz kolejny. Niektórzy wracają do nas po studiach, realizują u nas doktoraty, pracują w firmach i udzielają się na takich wydarzeniach. To jubileuszowe spotkanie, bo obchodzimy 25-lecie międzynarodowego GIS Day. Pierwsze wydarzenia na naszym wydziale było organizowane w 2013 roku. Podczas pandemii odbywało się w formie online, potem hybrydowej – powiedział dr hab. inż. Marek Ogryzek z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii, główny organizator spotkania.

Młodzież szkół średnich przywitał prodziekan ds. studenckich dr inż. Krzysztof Rząsa, który ma nadzór merytoryczny nad kierunkami studiów: geodezja i kartografia, geoinformatyka i gospodarka przestrzenna. Zachęcił młodych pasjonatów systemów informacji geograficznej do studiowania na UWM, a szczególnie na Wydziale Geoinżynierii. Przybliżył, jakie mają możliwości rozwijania swoich zainteresowań i jaka może być ich pozycja na rynku pracy po studiach. Wykład inauguracyjny o dawnych mapach jako źródle informacji wygłosił dr inż. Mateusz Ciski z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM.

– GIS jest bardzo wszechstronny. Możemy wykorzystać nie tylko dane współczesne, ale też dane historyczne i dzieła mistrzów kartografii. Możliwe jest wprowadzanie danych z archiwalnych ksiąg i cyfrowa rekonstrukcja miasta. Skupiłem się na tym w swoich badaniach. Zająłem się rekonstrukcją przestrzeni historycznej Olsztyna i z tego powstała moja praca doktorska. Postanowiłem prześledzić jego rozwój przestrzenny na podstawie historycznych źródeł, przede wszystkim map dawnych. Stworzyłem cyfrowy model rozwoju zabudowy olsztyńskiej od powstania Olsztyna do końca drugiej wojny światowej, czyli przed zniszczeniem miasta – tłumaczył dr inż. Mateusz Ciski.

Słuchacze mogli zapoznać się z praktycznym zastosowaniem mobilnych danych przestrzennych z systemu pomiarowego olsztyńskiej firmy Vimap, która specjalizuje się w dziedzinie energetyki, geoinformatyki, geodezji, fotogrametrii i inżynierii oprogramowania. Przedstawicielka firmy podkreśla, że dla jej firmy ważne jest branie udziału w wydarzeniach na rynku lokalnym.

Źródło: UWM

Konferencje - aktualności

19 marca 2025

Już po raz czwarty użytkownicy QGIS-a z całej Polski spotkają się aby porozmawiać o swoich doświadczeniach i odkryć nowe aspekty popularnego oprogramowania GIS.

04 marca 2025

W dniach 21-22 marca 2025 na Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się konferencja naukowo-techniczna "Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?"

03 marca 2025

W tym roku Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna odbędzie się pod hasłem "Kartografia bez granic" w ramach Kongresu Geografii Polskiej, który będzie miał miejsce w dniach 10-14 września 2025 roku...

03 lutego 2025

XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji odbędzie się w dniach 28 - 29 kwietnia 2025 roku w Krakowie.

15 stycznia 2025

W dniach 29-31 maja 2025 roku w Legnicy odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji, cykliczna konferencja naukowo-techniczna organizowana rotacyjnie w trzech sąsiadujących...

09 stycznia 2025

W dniu 22 stycznia odbędą się warsztaty prezentujące wyniki projektu Open Data Framework for the Baltic Sea Drainage Basin, realizowanego w ramach inicjatywy FPCUP Unii Europejskiej.

23 grudnia 2024

W piątek 13 grudnia na na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH odbyło się IX Forum Uni – Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci.

12 grudnia 2024

W dniach 13 - 19 grudnia na Politechniki Warszawskiej odbędzie Dzień Teledetekcji 2024, który w tym roku będzie miał formę wystawy.

03 grudnia 2024

Rekordową liczbę ok. 400 uczestników zgromadziły tegoroczne obchody GIS Day w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu.

03 grudnia 2024

Już 13 grudnia na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się IX Forum Uni – Biznes Geodezja Przedsiębiorcy...

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego