Dotknij przestrzeni: Relacja z Kongresu GIS 2025

Kongres GIS 2025 „Dotknij przestrzeni”, zorganizowany przez Esri Polska, po raz kolejny potwierdził swoją pozycję kluczowego wydarzenia w polskiej branży systemów informacji geograficznej (GIS). W Folwarku Łochów na dwa dni pełne debat, rozmów, prezentacji i wymiany doświadczeń spotkało się ponad 600 osób – ekspertów, praktyków i entuzjastów technologii GIS, którzy wspólnie analizowali najnowsze trendy i wyzwania związane z geoinformacją. Na scenach wydarzenia wystąpiło 86 prelegentów, którzy poprowadzili łącznie ponad 70 prezentacji.

Kongres GIS 2025 Kongres GIS 2025 (fot. Esri Polska)

Kongres GIS 2025 obfitował w prezentacje ukazujące praktyczne zastosowania GIS w różnych dziedzinach. „Dotknij przestrzeni” – hasło tegorocznej edycji – odzwierciedlało ideę łączenia nowoczesnej technologii z realnymi potrzebami. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. takie, jak wykorzystanie sztucznej inteligencji i modeli językowych w analizach przestrzennych oraz usprawnianie reagowania na zagrożenia powodziowe dzięki GIS. Omówiono również zagadnienia planowania infrastruktury energetycznej – od inteligentnych sieci elektroenergetycznych po lokalizację inwestycji jądrowych – a także innowacyjne projekty z obszaru smart city czy zrównoważonego rozwoju.

– Jestem pod wrażeniem kolejnego Kongresu zorganizowanego przez Esri Polska – przyznaje dr hab. inż. Dariusz Gotlib, profesor Politechniki Warszawskiej pracujący na Wydziale Geodezji i Kartografii. – Został zorganizowany po raz kolejny naprawdę na światowym poziomie pod każdym względem. Liczba i różnorodność uczestników imponująca, co pozwala nawiązać nowe ciekawe kontakty i rozmawiać o realnych doświadczeniach we wdrażaniu GIS. Dla mnie była to także wyjątkowa okazja do spotkania moich dawnych studentów, którzy odnoszą liczne sukcesy na tym polu. Kongres GIS był również okazją do poznania trendów technologicznych i najnowszych rozwiązań Esri.

– Reprezentując Politechnikę Warszawską tym razem prezentowaliśmy głównie aplikacje nawigacyjno-lokalizacyjne wspomagające poruszanie się osób wewnątrz budynków PW i pomiędzy nimi. Technologia Esri pozwoliła nam na efektywne wdrożenie aplikacji w uczelni w dużej skali. Mamy nadzieję na oferowanie podobnych rozwiązań u klientów firmy Esri  – dodaje dr Gotlib.

Praktyczne zastosowania GIS w różnych sektorach

Choć Politechnika Warszawska była jednym z  partnerów wydarzenia, to swoimi doświadczeniami podczas Kongresu dzielili się nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale także administracji centralnej i samorządowej, służb mundurowych, organizacji międzynarodowych oraz firm komercyjnych. Można było także wysłuchać wystąpień przedstawicieli innych uczelni i ośrodków naukowych, jak Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski. To szerokie grono prelegentów podkreśliło wszechstronność zastosowań GIS – od zarządzania miastem i infrastrukturą, przez bezpieczeństwo i obronność, po biznes i edukację.

– Kongres GIS to wydarzenie, które stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń dla praktyków na co dzień pracujących z systemami GIS. Osobom decyzyjnym oraz liderom odpowiedzialnych za strategiczny rozwój swoich organizacji uczestnictwo w Kongresie pozwala lepiej zrozumieć potencjał, jaki niesie ze sobą technologia GIS, oraz dostrzec, że jest to potężne narzędzie, które znacząco usprawnia i przyspiesza realizację różnorodnych projektów – niezależnie od branży – przyznaje Joanna Przasnyska, główny specjalista ds. geologii, Zakład Kartografii Geologicznej, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Tegoroczny kongres wsparty został też licznie przez instytucje i przedsiębiorstwa z branży technologicznej. Wydarzenie swoim patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, a głównym partnerem Kongresu GIS 2025 była firma Schneider Electric – światowy lider w dziedzinie automatyki i zarządzania energią. Wśród pozostałych partnerów znalazły się m.in. Apator, Leica Geosystems oraz Cyclomedia. Łącznie wydarzenie wsparło 12 partnerów branżowych oraz 6 patronów medialnych, co potwierdza rosnące zainteresowanie rynku tematyką GIS. Swoje stoiska na miejscu miały zarówno firmy komercyjne prezentujące rozwiązania GIS, jak i instytucje naukowe.

Kluczowe panele i sesje warsztatowe przyciągnęły uwagę uczestników, dostarczając im inspirujących przykładów zastosowania GIS w praktyce. Uczestnicy tegorocznego wydarzenia mogli poznać, w jaki sposób technologie geolokalizacyjne wykorzystują m.in. takie firmy i organizacje, jak Veolia Energia Polska, Energa Operator, Ørsted Polska, Polska Spółka Gazownictwa, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa czy JLL.

– Kongres to jedyne takie wydarzenie w Polsce, które skupia tylu entuzjastów GIS w jednym miejscu. Te dwa dni pełne inspirujących spotkań udowodniły, że GIS jest dosłownie wszędzie, w każdej dziedzinie – zauważa Anna Zarzycka-Gajda, Kierownik Działu GIS, Polskie Elektrownie Jądrowe. – Możliwość prezentacji naszych działań na Kongresie pozwoliła nam przedstawić postęp prac w zakresie realizacji jednego z ważniejszych projektów, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju.  Spotkało to się pozytywnym odbiorem i wywołało wiele ciekawych rozmów w kuluarach.

Ważnym tematem Kongresu okazały się także digital twins – wirtualne modele miast i obiektów. Eksperci Esri i branżowi praktycy omówili przykład budowy kompleksowego modelu miasta w rozwiązaniu ArcGIS Urban. Z takim modelem, zawierającym istniejące i planowane budynki, każdy mógł zapoznać się na stoisku zorganizowanym wspólnie z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi. Wystarczyły gogle VR, by zobaczyć, jak Łódź korzysta z technologii GIS. To tylko jeden z wielu dowodów na twierdzenie, które dało się usłyszeć podczas kuluarowych rozmów, że dziś niemal każdy element informacji można odnieść do lokalizacji na mapie, uzyskując zupełnie nową perspektywę działania, co pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje.  

Kongres GIS 2025 „Dotknij przestrzeni” pokazał, jak dynamicznie rozwija się dziś technologia geoinformacyjna. Zaprezentowane zostały najnowsze rozwiązania Esri, które umożliwiają jeszcze bardziej precyzyjną analizę i wizualizację danych przestrzennych. Wiele uwagi poświęcono również roli sztucznej inteligencji i modelowania 3D w GIS oraz ich praktycznym zastosowaniom w administracji czy przemyśle.

GIS jako narzędzie przyszłości

– Kongres GIS po raz kolejny pokazał, jak szerokie spektrum zastosowań ma technologia geoinformacyjna i jak ogromne znaczenie ma analiza przestrzenna w podejmowaniu strategicznych decyzji. Cieszymy się, że mogliśmy zgromadzić ekspertów z różnych branż, którzy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami i nowatorskimi rozwiązaniami. Widzimy, że GIS nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale także przyczynia się do budowania bardziej zrównoważonego i inteligentnego świata – podsumowuje Agnieszka Nosal, Dyrektor Zarządzająca Esri Polska.

Wydarzenie potwierdziło, że w erze dynamicznego rozwoju technologii analiz przestrzennych GIS jest kluczowym narzędziem wspierającym podejmowanie decyzji w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej. Organizatorzy Kongresu wierzą, że zakończenie wydarzenia stanowi jednocześnie początek kolejnych inicjatyw związanych z wykorzystaniem technologii geoinformacyjnych w Polsce, które właśnie tu, podczas dwóch dni debat, rozmów i wzajemnego inspirowania się, mają swój początek.

Konferencje - aktualności

18 czerwca 2025

W dniach 25-26 września 2025 roku w Lipowym Moście odbędzie się XVIII Podlaskie Forum GIS nt.: „GIS w zarządzaniu bezpieczeństwem”.

12 czerwca 2025

XI edycja konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego” za nami! Inspirujące prelekcje i praktyczne przykłady zastosowań GIS po raz kolejny pokazały, jak technologie...

05 czerwca 2025

W dniach 7-9 października 2025 roku we Frankfurcie nad Menem odbędzie się INTERGEO 2025, największe na świecie targi i konferencja poświęcona geodezji, geoinformacji oraz zarządzaniu przestrzenią....

04 czerwca 2025

W dniach 29-31 maja 2025 roku w Legnicy miały miejsce XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji, zorganizowane przez Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Legnicy.

30 maja 2025

Kongres GIS 2025 „Dotknij przestrzeni”, zorganizowany przez Esri Polska, po raz kolejny potwierdził swoją pozycję kluczowego wydarzenia w polskiej branży systemów informacji geograficznej (GIS). W...

23 maja 2025

W dniach 27.04 – 02.05.2025 r. w Wiedniu odbyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji EGU General Assembly organizowanej przez European Geoscience Union. Wydział Geodezji i Górniczej i...

20 maja 2025

W dniach 23-24 października 2025 w Zielonej Górze odbędzie się II Kongres Geoinformacyjny pod hasłem "Rola technologii geoinformacyjnych w nauce, gospodarce i administracji". Organizatorzy...

20 maja 2025

W dniach 21-23 maja we Wrocławiu odbędzie się Konferencja European Navigation Conference (ENC) - najważniejsze w Europie wydarzenie poświęcone nawigacji, ze szczególnym uwzględnieniem systemów...

14 maja 2025

We wtorek 13 maja na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie miał miejsce Dzień Geoinformatyka.

13 maja 2025

W dniach 5-6 listopada 2025 r. w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Forum Obserwacji Ziemi, organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem...

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
Informacja przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego
11 czerwca 2025
Wyższy wymiar bezpieczeństwa – GIS w ochronie ludności
2-3 kwietnia 2025

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego