Wystawa z okazji Jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW

W dniu Uroczystości Centralnych Jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej otwarto wystawę prezentującą wybrane pamiątki z okresu jego działalności. W Sali ekspozycyjnej Muzeum PW w sąsiedztwie Dużej Auli w Gmachu Głównym PW zgromadzono liczne dokumenty, opracowania kartograficzne, akcesoria oraz instrumenty geodezyjne związane z Wydziałem.

Wystawa z okazji Jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW

Wystawa z okazji Jubileuszu 100-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii PW (fot. WGiK PW)

Na szczególną uwagę zasługują osobiste pamiątki po Profesorach Wydziału. Często są to rękopisy i zapiski, pierwowzory skryptów, listy ocen studenckich lub ich korespondencja. Niezwykle okazale prezentuje się zbiór prac dyplomowych i opracowań sprzed II wojny światowej. Dydaktyczna działalność Wydziału jest również obecna w nowszych materiałach, zarówno z zakresu prac dyplomowych, jak również w postaci  skryptów i podręczników autorstwa kadry naukowej Wydziału, nierzadko będących fundamentem wiedzy dla kilku pokoleń geodetów.

W sferze dokonań naukowych i rozwojowych zaprezentowano przykładowe prace, sięgające współczesnych rozpraw habilitacyjnych i prac wdrożeniowych. Tę ekspozycję uzupełnia niewielka prezentacja wybranych akcesoriów i instrumentów geodezyjnych, z których najciekawiej prezentują się przyrządy obliczeniowe, pierwsze odbiorniki GPS i klasyczne teodolity. Należy zaznaczyć, iż znacząca kolekcję instrumentów geodezyjnych zgromadzonych przez Wydział przed wielu laty przekazano do stałej ekspozycji w muzeum geodezyjnym działającym w siedzibie Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego.

Absolwenci Wydziału mogą tu odbyć sentymentalną podróż w przeszłość do lat studenckich, pracownicy wspomnieć swych nieżyjących kolegów i koleżanki, a obecni studenci poznać historię swojej Alma Mater.

Wystawa będzie czynna do połowy listopada br. od poniedziałku do piątku w godz. 10.30-13.30 i będzie uzupełnieniem  odbywającego się w okresie październik – listopad cyklu seminariów dla studentów WGiK PW i nie tylko, poświęconego rozwojowi technologii i opracowań pomiarów geodezyjnych.

Źródło: WGiK PW

Nasze patronaty

GIScience 2021
27-30 września 2021
Kongres GIS 2021
28.09-01.10.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018