• Grzegorz Szczypa

Przeleci obok, czy uderzy w Ziemię? Zobacz mapę asteroid w układzie słonecznym

Stworzona przez NASA mapa pozwala nie tylko sprawdzić czy asteroidy zagrażają bezpieczeństwu Ziemi, ale także daje masę frajdy.

Pamiętacie spore poruszenie, jakie w 2004 roku wywołała asteroida o dźwięcznej nazwie Apophis? Jak pewnie się domyślacie, zrobiło się o niej głośno nie z powodu jej odkrycia, ale tego, że według obliczeń istniało zagrożenie, że może uderzyć w Ziemię. Nie uderzyła, ale sprawiła, że jeszcze baczniej zaczęto obserwować niebo nad naszymi głowami!

Na stronie Eyes on Asteroids znajdziemy powstałe na podstawie obliczeń wizualizacje orbit asteroid w naszym układzie słonecznym. Jest to o tyle istotne, że jak przeczytamy na stronie „niektóre z nich nieuchronnie zbliżą się ku Ziemi”. Zbliżą – czyli jednak nie uderzą? Oby!

Wracając do naszej mapy: znajdziemy tu odwzorowanie orbit planet układu słonecznego oraz asteroid, jakie nas odwiedzają. Oczywiście po wybraniu dowolnego ciała niebieskiego poznamy jego charakterystykę oraz podstawowe dane (w tym rozmiar, najbliższy i najdalszy punkt od słońca itp.) ale to nie wszystko! Bo mamy tu także podgląd sytuacji na żywo, a przytrzymując suwak czasu na dole strony możemy prześledzić wizualizację ruchu planety/asteroidy i tego, co dzieje się wokół niej!

W połączeniu z możliwością bardzo dużego przybliżenia do wybranego obiektu mamy wręcz wrażenie, jakbyśmy pędzili w przestrzeni kosmicznej razem z nim.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser