• Grzegorz Szczypa

Przeleci obok, czy uderzy w Ziemię? Zobacz mapę asteroid w układzie słonecznym

Stworzona przez NASA mapa pozwala nie tylko sprawdzić czy asteroidy zagrażają bezpieczeństwu Ziemi, ale także daje masę frajdy.

Pamiętacie spore poruszenie, jakie w 2004 roku wywołała asteroida o dźwięcznej nazwie Apophis? Jak pewnie się domyślacie, zrobiło się o niej głośno nie z powodu jej odkrycia, ale tego, że według obliczeń istniało zagrożenie, że może uderzyć w Ziemię. Nie uderzyła, ale sprawiła, że jeszcze baczniej zaczęto obserwować niebo nad naszymi głowami!

Na stronie Eyes on Asteroids znajdziemy powstałe na podstawie obliczeń wizualizacje orbit asteroid w naszym układzie słonecznym. Jest to o tyle istotne, że jak przeczytamy na stronie „niektóre z nich nieuchronnie zbliżą się ku Ziemi”. Zbliżą – czyli jednak nie uderzą? Oby!

Wracając do naszej mapy: znajdziemy tu odwzorowanie orbit planet układu słonecznego oraz asteroid, jakie nas odwiedzają. Oczywiście po wybraniu dowolnego ciała niebieskiego poznamy jego charakterystykę oraz podstawowe dane (w tym rozmiar, najbliższy i najdalszy punkt od słońca itp.) ale to nie wszystko! Bo mamy tu także podgląd sytuacji na żywo, a przytrzymując suwak czasu na dole strony możemy prześledzić wizualizację ruchu planety/asteroidy i tego, co dzieje się wokół niej!

W połączeniu z możliwością bardzo dużego przybliżenia do wybranego obiektu mamy wręcz wrażenie, jakbyśmy pędzili w przestrzeni kosmicznej razem z nim.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018