• Grzegorz Szczypa

Dzięki tej mapie poznasz historię nazw ulic i interesujących miejsc

Tym razem mamy mapę dla tych osób, które nie lubią tkwić w niewiedzy! Idziesz ulicą i zastanawiasz się, kim był jej patron, albo mijasz pomnik lub inną charakterystyczną budowlę? Zamiast tracić czas na poszukiwania w Internecie mapka opracowana przez sympatycznego Włocha opowie Ci o ciekawostkach w okolicy!

Dzięki tej mapie poznasz historię nazw ulic i interesujących miejsc

Na stronie Open Etymology Map  sprawdzimy etymologię nazw ulic i interesujących nas miejsc. Po wyborze danego miejsca zobaczymy dane przywołane z Wikipedii czy Wikidata, pojawi się też opcja wyboru źródłowej mapy (MapComplete lub OSM) a niekiedy odwołanie do innych zasobów, takich jak choćby EntiTree.

Nie zabrakło tu również pewnych naiwności, bo na przykład z całego osiedla mapka potrafi odnieść się tylko do jednej ulicy i odkrywczo wywodzi pochodzenie ulicy Różanej od róży, a Szczecińskiej – od Szczeciny. No dobra, z tą Szczeciną żartowałem, żeby sprawdzić Waszą czujność. Ale widzicie, w czym rzecz – poza fajnymi ciekawostkami w rodzaju drzewa genealogicznego patrona skweru jest tu sporo truizmów.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser