A Ty gdzie postawisz swój wiatrak? Wizualizacja turbin wiatrowych na mapie

Budowa farm wiatrowych to często kontrowersyjny temat ze względu na ich wpływ na otaczający krajobraz. Aby zobaczyć jak takie inwestycje mogą zmienić okolicę, warto skorzystać z narzędzia do wizualizacji turbin wiatrowych.

 Wizualizacja turbin wiatrowych na mapie

Wizualizacja turbin wiatrowych na krakowskich Błoniach

Czysta energia, brudne akumulatory: tak najprościej określiłbym obecny stan energetyki opartej na wytwarzaniu prądu elektrycznego. Dodajmy do tego problemy z zasięgiem aut opartych na takim zasilaniu, nie mówiąc już o potencjalnych metodach gaszenia baterii samochodowych, a widać, że czeka nas jeszcze sporo pracy.

O ile wiele wskazuje na to, że auta elektryczne mogą być ślepym zaułkiem w historii motoryzacji i żadne odgórne nakazy tego nie zmienią (bo paliwo przyszłości to raczej wodór), to zalet energii wytwarzanej siłą wiatru raczej nikt nie kwestionuje. I właśnie potężne turbiny, wytwarzające prąd, są bohaterem dzisiejszego wpisu!

Na stronie prowadzonej przez Christopha Pahmeyera znajdziemy narzędzie, pozwalające ustawić w dowolnym miejscu na mapie Google wiatrak wytwarzający energię! Choć brzmi to jak szaleństwo, to może być fajnym uzupełnieniem wizualizacji dla osób, które planują podobne inwestycje, bo nie dość, ze znajdziemy tam konkretne modele realnych urządzeń, to jeszcze sami możemy wprowadzić jego parametry.

Twórca witryny zadbał o realizm – wizualizacja prezentuje się fotorealistycznie (oczywiście na tyle, na ile pozwalają mapy Google) i możemy manipulować czasem tak, by uzyskać efekt cienia rzucanego w różnych porach doby.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser