Dane z dzienników pokładowych pomogły stworzyć mapę klimatyczną oceanów

Na podstawie obserwacji pogodowych zapisanych w dziennikach pokładowych żaglowców z XVIII i XIX wieku Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie stworzyła mapę z historycznymi danymi dotyczącymi klimatu oceanów.

Dane z dzienników pokładowych pomogły stworzyć mapę klimatyczną oceanów

W ramach unijnego projektu badawczego „Klimatologiczna baza danych dla oceanów świata, 1750-1850” uzyskano dane pogodowe z ponad 280 tys. dzienników pokładowych żaglowców. Powstała w ten sposób baza, zawierająca obszerne obserwacje pogody i szczegóły podróży, jest nieocenionym źródłem dla badanie klimatu i historii morskiej.

Biblioteka Kongresu Waszyngtonie wykorzystała powstałą bazę danych do stworzenia interaktywnej mapy, która pozwala przeglądać informacje z dzienników pokładowych hiszpańskich, holenderskich, francuskich i angielskich żaglowców, które pływały po oceanach w XVIII i XIX wieku. Po powiększeniu mapy można zobaczyć trasy poszczególnych wypraw na przestrzeni czasu, a klikając na wybrany znacznik zobaczymy nazwę żaglowca, datę wpisu w dzienniku oraz przeczytamy zapiski dotyczące klimatu w danym dniu.

Statki na mapie możemy filtrować według kraju, co pozwala zobaczyć jakie kolonialne i handlowe zapędy miały Francja, Hiszpania, Holandia i Wielka Brytania w latach 1750-1850. Na przykład, jeśli przefiltrujemy mapę, aby wyświetlić tylko wpisy ze statków francuskich i hiszpańskich, zobaczymy, że żaglowce z tych krajów odbyły stosunkowo niewiele rejsów na Ocean Indyjski, w przeciwieństwie do statków brytyjskich i holenderskich.

Link do mapy

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser