• Grzegorz Szczypa

Zagrożenie sejsmiczne na mapie: prosto, szybko i chwilami przerażająco

Kiedy za oknem mamy kilka tygodni suszy, albo w kolejnym roku dla odmiany ciągle leje, to pocieszamy się, że przynajmniej w Polsce nie musimy borykać się ze śmiercionośnymi katastrofami jak huragany czy trzęsienia ziemi. Zaraz, na pewno nie musimy?! W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam interaktywna mapa, zawierająca dane z całego świata i określająca stopień zagrożenia trzęsieniem!

Na stronie maps.openquake.org znajdziemy zestaw funkcji, które zostały opracowane po to, by pomóc rozpoznać zagrożenia związane z trzęsieniem ziemi. Organizacja, która odpowiada za witrynę, deklaruje, że w najbliższych latach stanie się ona pełnoprawnym narzędziem do ostrzegania przed różnymi katastrofami naturalnym.

Oprogramowanie wypracowane przez Fundację GEM pozwala na opracowanie modeli zagrożeń i ryzyka oraz scenariuszy w różnych skalach (np. miasto, region, państwo) z wykorzystaniem zestawów danych GEM i narzędzi OpenQuake.

Warto zaznaczyć, że znajdziemy tu dwie odrębne mapy – jedna z nich - Globalna mapa ryzyka sejsmicznego - wskazuje średni rozkład strat liczonych w dolarach, jakie są spowodowane przez trzęsienia, a druga  - Globalna mapa zagrożeń sejsmicznych - prezentuje rozkład geograficzny szczytowego przyspieszenia gruntu (PGA), czyli jednego z typowych parametrów drgań gruntu.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser