Mapa amerykańskich baz wojskowych na świecie

Stany Zjednoczone mają ponad 860 baz wojskowych w ponad 80 krajach na całym świecie. Gdzie są zlokalizowane? Zobacz na interaktywnej mapie.

Mapa zagranicznych baz wojskowych USA

Stany Zjednoczone utrzymują ogromną sieć zagranicznych baz wojskowych, które wykorzystywane są do różnych celów -  szkoleniowych, logistycznych i wywiadowczych. Odgrywają one również nie małą rolę w demonstrowaniu amerykańskiej potęgi oraz wywieraniu politycznych i militarnych wpływów na całym świecie. Roczny koszt utrzymania tych placówek waha się od 100 do 250 miliardów dolarów.

Na mapie World BEYOND War możemy przeglądać lokalizacje 867 amerykańskich placówek, które znajdują poza Stanami Zjednoczonymi. Mamy możliwość filtrowania według kraju, ustrój polityczny, daty otwarcia, liczby personelu lub zajmowanej powierzchni ziemi.

Najwięcej amerykańskich baz wojskowych znajduje się w Europie, z ponad 200 jednostkami w samych Niemczech. Inne główne skupiska znajdują się na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. W Polsce mamy dwie, w Łasku oraz Redzikowie.

W ramach projektu World Beyond War zmapowano tylko zagraniczne placówki wojskowe USA. Natomiast w przyszłych edycjach mapy planowane jest dodania danych o wszystkich zagranicznych bazach wojskowych utrzymywanych przez wszystkie narody. Być może zobaczymy, jak na tle USA, wyglądają inne militarne potęgi... Rosja, Chiny czy Indie.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser