• Jarosław Zoń

Wojna na kraje. Geograficzna gra karciana nie tylko na ferie

Territory Trumps to prosta i przyjemna gra karciana, w której sprawdzimy swoją wiedzę odnośnie krajów i terytoriów na świecie.

Gra karciana Territory Trumps (fot. tennessine.co.uk/territory-trumps/)

Zasady gry są bardzo przejrzyste. Rozgrywkę ta przeznaczona jest dla dwóch graczy, jednak istnieje możliwość gry przeciwko komputerowi. Każdy z graczy zaczyna z 15 kartami, które po odwróceniu zawierają 5 informacji dotyczących podanego na karcie państwa. Podane dane to numer kierunkowy, PKB per capita, średnia długość życia, liczba ludności, powierzchnia a czasem również średnia temperatura.

Pierwszy gracz wybiera jedną z pięciu kategorii na swojej karcie. Następnie drugi gracz odkrywa swoją kartę. Gracz, który ma wyższą wartość w danej kategorii, wygrywa rundę, bierze kartę przeciwnika i może wybrać wartość w następnej rundzie. Przykładowo po otrzymaniu karty z Kanadą, możemy wskazać na PKB per capita, zakładając, że karta przeciwnika posiada państwo, w którym wartość ta jest niższa. Zasady gry są więc bardzo podobne do gry karcianej „Wojna”, gdyż polegają jedynie na porównywaniu wartości.

Warunki rozgrywki można nieco modyfikować. Wśród możliwych do zmiany ustawień jest osoba rozpoczynająca grę, liczba kart na gracza (od 5 do 20), a także używana w grze talia kart (może zawierać państwa z całego świata, lub tylko z wybranego kontynentu.

Gra kończy się, gdy jeden z graczy traci wszystkie karty na rzecz przeciwnika.

Link do gry

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser