Mapa zniszczonych budynków w Strefie Gazy

Brytyjski dziennik The Guardian na podstawie zdjęć satelitarnych stworzył mapę zniszczonych budynków w Strefie Gazy w wyniku ataków przeprowadzonych przez Izrael.

Mapa zniszczonych budynków w Strefie Gazy (fot. The Guardian)

Mapa zniszczonych budynków w Strefie Gazy (fot. The Guardian)

Story Maps opublikowane na stronie brytyjskiego dziennik dokumentuje zniszczenia infrastruktury cywilnej w trzech północnych dzielnicach Stref Gazy: Beit Hanoun, al-Zahra i Khan Younis. Zburzone budynki oznaczone są kolorem czerwonym. Są to zbombardowane szkoły, meczety, szpitale i domy mieszkalne. Skala zniszczeń jest tak duża, że prawie cała mapa jest czerwona. Można się więc zastanowić, czy autorom mapy nie byłoby łatwiej oznaczyć budynki, które nie ucierpiały w wyniku izraelskich ataków.

Przesuwając mapę, zobaczymy więcej szczegółów, a najechanie kursorem na poszczególne obszary (w żółtych ramkach) zmieni widoku na zdjęcie satelitarne z 20 maja 2023 r. Story Maps uzupełniają dowody ataków w formie zdjęć i filmików.

Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się po 7 października 2023 roku, gdy terroryści Hamasu przedarli się przez granicę państwa żydowskiego i zamordowali około 1200 osób. W odpowiedzi wojsko izraelskie rozpoczęło ataki odwetowe. Jak dotąd 1,9 miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia Strefy Gazy. To ponad  85 procent mieszkańców. Według brytyjskiego dziennik skala zniszczeń dokonanych przez Izrael „skłoniła niektórych ekspertów do opisania tego, co dzieje się w Gazie, jako „domobójstwo", definiowane jako powszechne, celowe niszczenie domów w celu uczynienia ich niezdatnymi do zamieszkania, uniemożliwiając powrót wysiedleńców. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane w prawie międzynarodowym.

Link do mapy

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser