• Jarosław Zoń

Mapa pomocy zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Jakie kraje dostają najwięcej pieniędzy od USA?

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego przygotowała mapę prezentującą głównych odbiorców pomocy finansowej od USA.

Mapa pomocy zagranicznej Stanów Zjednoczonych

Mapa pomocy zagranicznej Stanów Zjednoczonych (fot. foreignassistance.gov)

Rządowa wizualizacja jest bardzo rozbudowana i oferuje szereg ciekawych funkcji, które pomagają lepiej zrozumieć rolę Stanów Zjednoczonych w zapewnianiu pomocy biedniejszym państwom. Wydatki związane z zagranicznym wsparciem podzielone zostały m.in. według regionów, rodzaju pomocy oraz jej wysokości. Dodatkowo, każda pula pieniędzy przyznana innym państwom jest opisana i udokumentowana, co pozwala na dokładne sprawdzenie, na co dokładnie przeznaczane są te fundusze.

Na stronie dostępne są szczegółowe dane na temat pomocy od USA za okres 2001-2024. Ogólnie w roku 2023 (na temat którego dane są wciąż uzupełniane) Stany Zjednoczone przekazały ponad 56 mld dolarów pomocy zagranicznej dla 203 państw. Fundusze związane były z ponad 10 tysiącami działań i programów wsparcia dla najbardziej potrzebujących państw.

Według danych za rok 2023 na największą pomoc finansową mogły liczyć Ukraina (ponad 16 mld dolarów), Izrael, Jordania oraz Etiopia. Około 14% ogólnej przekazanej kwoty przeznaczono na kwestie militarne, a pozostałe fundusze na kwestie ekonomiczne, w tym na rozwój gospodarczy, pomoc humanitarną, służbę zdrowia, edukację czy ekologię. Jeżeli chodzi o główne regiony, do których trafia pomoc, to na czele uplasowała się Afryka Subsaharyjska, Afryka Północna i Bliski Wschód, a za sprawa wojny na Ukrainie również Europa.

Polska również została ujęta w statystykach, lecz otrzymywane fundusze są nieporównywalnie mniejsze w porównaniu do największych odbiorców. W latach 2015-2021 Polska otrzymywała co roku od 10 do 20 mld dolarów. Rekordowy był jednak rok 2022, kiedy to Polska otrzymała ponad 300 mld dolarów pomocy zagranicznej. Tak wysoka kwota związana była z wojną na Ukrainie i w zdecydowanej większości przeznaczona została na sprawy militarne i zbrojeniowe.

Z roku na rok kwota przyznawanej pomocy stale rośnie. Między 2017 a 2022 rokiem roczna kwota pomocy zagranicznej wzrosła z 48 do 70 mld dolarów. Wartości te pokazują, że Stany Zjednoczone są bardzo ważnym graczem na arenie międzynarodowej, który w dużej mierze wpływa na rozwój wielu regionów na świecie, które bez dużej pomocy byłyby pogrążone w jeszcze większych kryzysach ekonomicznych i humanitarnych.

Link od mapy: foreignassistance.gov 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser