• Jarosław Zoń

Mapa aktywności Państwa Islamskiego. Działają także w Polsce

Państwo Islamskie to jedna z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych działających w XXI wieku. Waszyngtoński Instytut Polityki Bliskiego Wschodu przygotował mapę, przedstawiającą aktywność ISIS na świecie.

Mapa aktywności Państwa Islamskiego

Mapa aktywności Państwa Islamskiego (fot. washingtoninstitute.org)

Pomimo, że działalność Państwa Islamskiego w sensie terytorialnym jest znikoma w porównaniu do jego zasięgu z roku 2014, to organizacja ta wciąż skupia ogromną liczbę zwolenników na całym świecie. Osoby wspierające Państwo Islamskie propagują jego działania głównie w internecie, gdzie m.in. werbowane są osoby, które później prowadzą działalność terrorystyczną na świecie.

Mapa jest podzielona na trzy kategorie działalności ISIS: propaganda, osoby i podmioty wskazane objęte sankcjami przez USA oraz sprawy sądowe przeciwko osobom związanym z Państwem Islamskim. Oprócz tego, na mapie zaznaczone zostały również starcia militarne oraz zamachy przeprowadzone przez dżihadystów. Każdy punkt na mapie dotyczy jednego z wymienionych przypadków. Po kliknięciu we wskazane miejsca, otrzymamy dokładne informacje wraz z opisem na temat zdarzeń.

Obecnie na stronie znajduje się 3092 zaznaczonych zdarzeń związanych z działaczami ISIS. Zdecydowana większość zlokalizowana jest na obszarze Bliskiego Wschodu, skąd Państwo Islamskie się wywodzi i gdzie wciąż jest obecne w pewnej formie.  Szczególną uwagę na mapie świata zwraca obszar zachodniej Afryki, zwłaszcza na Mali oraz północna Nigeria. Są to obszary gdzie islamscy ekstremiści stanowią dużą siłę, co powoduje destabilizację tych obszarów. Działania ISIS mają tam głównie charakter militarny. Jeżeli chodzi o Europę, to zdecydowana większość przypadków niebezpiecznej działalności zlokalizowana jest w zachodniej części kontynentu, w tym głównie w Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Na terenie USA ruchy zwolenników Państwa Islamskiego związane były głównie z rozprowadzaniem propagandy, werbowaniem nowych członków czy próbami przeprowadzenia ataków na cele w kraju. Na mapie zaznaczone zostały również 4 punkty w Polsce. Dwa z nich to planowane ataki terrorystyczne na terenie kraju, pozostałe dwa dotyczyły osób związanych z Państwem Islamskim, które przebywały na terytorium Polski.

Według danych przygotowanych przez twórców mapy, od lipca 2018 roku ISIS przeprowadziło 14833 ataków na całym świecie, w których zginęło lub zostało rannych ponad 55 tys. osób. W samym marcu 2024 roku doszło do 98 ataków, w których 866 osób zginęło lub zostało rannych.

Mapa dostęna jest pod adresem:  https://www.washingtoninstitute.org/islamicstateinteractivemap

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser