• Jarosław Zoń

Mapa 15-minutowych miast. Zobacz, jak to wygląda w USA

Bliskość rożnych miejsc, takich jak praca, sklep spożywczy czy szkoła, w dużej mierze wpływa na przebieg naszego dnia. Na przykładzie mapy czasu podróży zobaczymy, czy miasta w USA nazwać można 15-minutowymi.

Mapa 15-minutowych miast w USA (fot. https://close.city)

Close - Travel Time Map to interaktywna mapa czasu podróży dla osób, które chcą wiedzieć ile realnie zajmie dotarcie do najważniejszych dla nich miejsc i udogodnień. Narzędzie to ma wiele funkcji, a krótka zabawa z jego możliwościami potrafi dać ciekawe efekty.

Aby rozpocząć korzystanie z Close - Travel Time Map musimy wskazać lokalizację, dla której sprawdzić chcemy czas podróży (niestety obecnie mapa ograniczona jest do terytorium USA). Wybrane miasto lub hrabstwo wskazać możemy za pomocą wyszukiwarki lub poprzez przesuwanie mapy. Następnie wybrać musimy konkretne obiekty, dla których chcemy przeprowadzić analizę. Maksymalnie wybrać możemy 6 lokalizacji, a wśród nich znajdują się m.in. supermarkety, szkoły i przedszkola, stacje kolejowe, parki, biblioteki, apteki i wiele innych. Wybrane cele podróży widoczne są na mapie za pomocą kolorowych kropek, które wedle preferencji można również odznaczać. Po podaniu od 1 do 6 obiektów kolejnym krokiem będzie wybór środka transportu, jaki będziemy wykorzystywać w naszej podróży. Obecnie do wyboru są 3 metody – spacer, rower oraz połączenie przejazdu samochodem/komunikacją publiczną i spaceru.

Gdy wszystkie kroki są przez nas spełnione, naszym oczom powinna ukazać się interaktywna mapa, prezentująca czas podroży do wskazanych przez nas miejsc z różnych obszarów miasta, podzielonych na bloki. Po kliknięciu w interesujący nas blok przedstawione zostaną szczegółowe informacje, ile zajmuje z niego podróż do wybranych przez nas miejsc według wskazanych metod.

Analizując niektóre lokalizacje w Stanach Zjednoczonych za pomocą opisywanego narzędzia, można dojść do wniosku, że koncepcja miast 15-minutowych w USA nie jest popularnym rozwiązaniem. O ile przy wyborze 1 lub 2 celów podróży sytuacja nie wygląda źle, to przy 3 lub więcej lokalizacjach jedynie niewielkie części większości małych i średnich miast są dostępne w ciągu 15 minut pieszo.

Serwis Close - Travel Time Map jest obecnie wciąż w wersji beta, jednak twórcy zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się więcej funkcji i typów miejsc docelowych, dla których tworzone będą wizualizacje. Szczególnie chciałoby się tutaj zobaczyć, jak sytuacja z dostępnością różnych obiektów wyglądałaby w Europie i w Polsce, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że koncepcja miast 15-minutowych jest coraz częściej podejmowana przez planistów i urbanistów na Starym Kontynencie.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser