• Jarosław Zoń

Mapa inflacji od 1990 roku. Jak rosły ceny w różnych krajach świata?

Problem związany z inflacją jest jednym z głośniejszych tematów ostatnich paru lat. Jak rosły ceny w ostatnich 30 latach możemy teraz sprawdzić na mapie Global Inflation Tracker.

Mapa inflacji od 1990 roku. Jak rosły ceny w różnych krajach świata?

Global Inflation Tracker pozwala sprawdzić jak rosły ceny w różnych krajach świata od 1990 roku (fot. cfr.org)

Wizualizacja pozwalająca śledzić zmiany wskaźnika inflacji na świecie przygotowana została przez niezależną organizację Council on Foreign Relations. Prezentowana mapa pozwala na ocenę trendów inflacyjnych w prawie 200 krajach na świecie na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Na mapie prezentującej dane odnośnie inflacji każdy kraj został zacieniowany zgodnie z wartością stopy inflacji rok do roku, gdzie ciemniejsze kolory oznaczają wyższą inflację. Interesujący nas kwartał i rok, dla którego chcemy przeanalizować inflację można zmieniać za pomocą suwaka znajdującego się nad mapą. Na stronie dostępne są dane od roku 1990 do końca roku 2023. Ze względu na często występujące braki danych, wartości inflacji w latach 90. dotyczą zdecydowanie mniejszej grupy państw niż dla roku 2023.

Ciekawym udogodnieniem jest możliwość śledzenia inflacji dla poszczególnych kategorii w tym grup produktów. Za pomocą rozwijalnego menu możemy wyświetlić dane odnośnie inflacji np. w sektorze energetycznym, czy dla żywności, ubrań, transportu czy edukacji. Skorzystanie z tej funkcji pozwala na dokładniejszą analizę tego, co w głównej mierze wpłynęło na wartość inflacji w danym okresie.

Krótka zabawa z wizualizacją pozwala dostrzec najważniejsze momenty z ostatnich 30 lat, kiedy inflacja na świecie rosła i malała w największym tempie. Na mapie widoczny jest m.in. wpływ pandemii Covid-19 na globalne trendy inflacyjne. Na początku 2020 roku, w miarę zamykania przedsiębiorstw konsumenci wydawali mniej i oszczędzali więcej. Średnia inflacja na świecie spadła wtedy z 2,2% do 1,9%. Natomiast po pandemii doszło do ponownego ożywienia popytu wśród konsumentów, z którym związany był m.in. niedobór siły roboczej oraz problemy z łańcuchami dostaw, co skutkowało stopniowym wzrostem inflacji. Sytuacji nie pomogła zdecydowanie wojna na Ukrainie, która poskutkowała kolejnymi zawirowaniami i wzrostem inflacji.

Oprócz opisywanej mapy na stronie dostępne są również wykresy, które również mogą okazać się pomocne podczas analizy globalnych trendów inflacyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje wykres prezentujący udział poszczególnych kategorii składowych inflacji (żywność, energia, mieszkalnictwo, usługi i inne) w całkowitej wartości wskaźnika.

Link: https://www.cfr.org/tracker/global-inflation-tracker

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser