• Jarosław Zoń

Aktualne położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz widok z jej pokładu na Ziemię

Widzisz na niebie jasny, świecący punkt? To może być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna! Dzięki prowadzonej przez NASA transmisji w serwisie Youtube możemy zobaczyć jaki jest aktualny widok z jej pokładu.

Aktualne położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz widok z jej pokładu (Fot. iss.matteason.co.uk)

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest pierwszą w historii stacją kosmiczną wybudowaną przy współudziale wielu państw. Składa się z kilkunastu modułów i pozwala na przebywanie na orbicie do 7 osób. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę okołoziemską i połączone ze sobą w 1998 roku, a pierwsza załoga pojawiła się na stacji w roku 2000. Stacja ta jest prawdziwym kolosem, gdyż jej masa wynosi ponad 417 tys. kg. Od momentu wyniesienia na orbitę pierwszych modułów wykonała ona około 147 tys. okrążeni Ziemi, ze średnią prędkością wynoszącą 27 743,8 km/h (7 706,6 m/s). Ze względu na rozmiar stacji oraz zastosowanie ogromnych paneli słonecznych, możliwe jest dostrzeżenie jej poruszającej się po niebie. Obecnie w projekcie ISS bierze udział 5 państw oraz 11 członków Europejskiej Agencji Kosmicznej.

3D ISS Tracker pozwala sprawdzić położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz widok z jej pokładu. W przedstawianej wizualizacji pozycja ISS jest obliczana przy użyciu pliku TLE opublikowanego przez Amerykańskie Centrum Operacji Kosmicznych. Plik zawierający informację o położeniu wykorzystywany jest przez związek stowarzyszeń radioamatorskich ARISS, która używa go do dokładnego przewidywania ruchu ISS i ustawiania anten podczas nawiązywania kontaktu. Dodatkowo na wizualizacji przedstawione zostały Słońce i Księżyc, których pozycje odpowiadają ich rzeczywistemu aktualnemu położeniu. Jedynie ich odległość jest skalowana, dla lepszej przejrzystości. Również chmury znajdujące się nad Ziemią aktualizowane są na bieżąco.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser