• Mapy

Pożary na południu Europy coraz bardziej powszechne

Postępujące zmiany klimatu i rosnące temperatury coraz częściej są przyczyną występowania dużych pożarów na południu Europy.

Liczba dni z wysokim ryzykiem wystąpienia pożaru (fot. eldiaro.es)

Problem występowania dużych pożarów lasów i dzikich terenów na południu Europy przedstawił hiszpański portal informacyjny Eldiaro.es w formie story maps (https://especiales.eldiario.es/incendios/). Na początku twórcy zadali adekwatne do sytuacji pytanie – „Czy jesteśmy przygotowani?” Pytanie to zdaje się być trafne, gdyż obecnie niewiele mówi się w przestrzeni publicznej o ewentualnych krokach, podejmowanych w celu walki z rosnącą skalą i częstotliwością pożarów w Europie. Mimo, iż problem ten nie jest tak powszechny np. w Polsce, to południowa Europa zmagająca się od lat z rekordowo wysokimi temperaturami jest stale narażona na ogromne pożary. Przykładem jest tutaj lato 2023 roku, kiedy to w greckim regionie Ewros doszło do największego pożaru w Europie od czasu rozpoczęcia pomiarów. Trwał on 16 dni i rozprzestrzenił się na ponad 100 tys. ha.

Na pierwszej prezentowanej mapie hiszpańskiego story maps każda z czerwonych kropek oznacza jeden pożar od 2000 roku, który objął teren o powierzchni przynajmniej 500 ha. W ciągu ostatnich 24 lat satelity zlokalizowały ponad 4200 tego typu pożarów. Oprócz zwiększonej częstotliwości i skali zniszczeń przez nie wywołanych, rośnie także stopień ich niebezpieczeństwa, ze względu na towarzyszące im niecodzienne zjawiska, takie jak burze ogniowe, opisywane jako „chmury ognia żyjące własnym życiem”. Obszary najbardziej dotknięte pożarami w ostatnich latach znajdują się na południu Europy. Około 57% zniszczonych przez pożary obszarów w Europie znajduje się w Grecji, Portugalii oraz Hiszpanii.

Oprócz prezentacji pożarów z ostatnich 24 lat, na mapie przedstawiono również wartości wskaźnika ryzyka pożarowego (ilustracja powyżej). Został on opracowany przez grupę badaczy, którzy do jego tworzenia wzięli pod uwagę czynniki takie jak wilgotność, wiatr czy temperaturę. Na podstawie tych danych określić można liczbę dni z wysokim ryzykiem wystąpienia pożaru na danym obszarze. Podobnie jak w kwestii pożarów, największym ryzykiem charakteryzuje się południowa Europa, w szczególności Turcja, Grecja, południowe części Portugalii i Hiszpanii oraz włoskie wyspy Sardynia oraz Sycylia.

Również prognozy nie napawają optymizmem. Według twórców wizualizacji, sytuacja w Europie ulegnie pogorszeniu i do końca stulecia w Hiszpanii, Włoszech i Grecji będziemy mieli od 20% do 40% więcej dni sprzyjających rozprzestrzenianiu się pożarów niż obecnie.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser