• Jarosław Zoń

Historia klimatu Ziemi na interaktywnym globusie

Na stronie climatearchive.org dzięki interaktywnej wizualizacji ponad 100 modeli klimatycznych możemy prześledzić ostatnie 540 milionów lat kształtowania się klimatu na Ziemi.

Historii klimatu Ziemi na interaktywnym globusie

fot. climatearchive.org

Obecnie jednym z najczęściej podejmowanych tematów w kontekście zagrożeń dla naszej planety jest kwestia globalnego ocieplenia. Czy dzisiaj faktycznie mamy do czynienia z postępującymi zmianami klimatu? Narzędzie climatearchive.org  jest swego rodzaju odpowiedzią na rosnące w ostatnich latach niepokoje. Mimo, że proces ten zachodzi naturalnie od setek milionów lat, to niestety działalność człowieka w pewnym stopniu również ma przełożenie na ocieplanie się klimatu czy coraz częściej występujące katastrofy naturalne.

Prezentowana na stronie wizualizacja jest wynikiem analizy 109 różnych symulacji modeli klimatycznych obejmujących historię klimatu z ostatnich 540 milionów lat. O ile na pierwszy rzut oka prezentowane dane mogą wyglądać chaotycznie, to krótka zabawa tym narzędziem pozwala dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Głównym elementem wizualizacji jest trójwymiarowa Ziemia, na której za pomocą warstw przedstawiane są różne kwestie związane z klimatem. Warstwy te przedstawiają m.in. wiatry, opady, ukształtowanie powierzchni, temperaturę oceanów czy prądy morskie. Domyślnie wszystkie z nich są aktywne jednocześnie, co negatywnie wpływa na czytelność prezentowanych danych, jednak istnieje możliwość ich wygaszenia, co pozwala na otrzymanie bardziej przejrzystej wizualizacji.

Oprócz modyfikowalnych warstw drugim najważniejszym narzędziem jest oś czasu znajdująca się pod globem. Oś podzielona została na ery i okresy, począwszy od okresu kambru. Klikając  w poszczególne punkty na osi możemy przenieść się do interesujących nas okresów i sprawdzić, jak na danym etapie historii wyglądała kwestia klimatu na Ziemi, ukształtowania powierzchni czy siły i kierunku prądów i wiatrów.

Dla osób chcących dokładnie prześledzić prezentowane dane istnieje możliwość ich pobrania dla wskazanego obszaru  w dowolnym okresie w postaci pliku CSV. Na stronie climatearchive.org dostępne są również inne ciekawe wizualizacje związane z klimatem, którym warto poświęcić uwagę. Twórcy strony przygotowali m.in. wizualizację zmian klimatu w ciągu następnego miliona lat, a także wizualizację klimatu na fikcyjnej planecie Arrakis, znanej z uniwersum Diuny.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser