Mapy zatopionych statków podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej zatopionych zostało ponad 20 tys. statków. Dzięki mapom kanadyjskiego kartografa i programisty zobaczymy, gdzie tonęły okręty zarówno Aliantów, jak i państw Osi podczas sześciu lat wojny.

Mapa zatopionych statków podczas II wojny światowej (fot. mapsterman.maps.arcgis.com)

Morza były najbardziej rozległymi polami bitew II wojny światowej. Historie te są jednak pochłaniane przez ogrom oceanów i często zapominane. Na szczęście, dzięki takim projektom jak "Resurfacing the past" oraz "Sunken Ships of the Second World War" udaje się je zachować.

Autorem map jest Paul Heersink, na co dzień menedżer ds. oprogramowani w Esri Kanada. Kierując się ogromną pasją, spędził ostatnie osiem lat na przeczesywaniu różnych źródeł oraz weryfikowaniu lokalizacji, dat i przyczyn każdego zatopionego statku podczas II wojny światowej, w celu stworzenia najbardziej kompleksowego zbioru danych. 

Resurfacing the Past to fascynujące story maps, które nie tylko wizualizuje, gdzie statki zostały zatopione, ale także analizuje dane dotyczące zatopionych okrętów według roku, wielkości i typu. Przewijając mapę zobaczymy, jak floty alianckie poniosły druzgocące straty w pierwszych latach wojny. Jednak do 1943 roku sytuacja odwróciła się na ich korzyść. W okolicach marca 1943 roku nastąpił wyraźny punkt zwrotny: Od tego momentu siły alianckie co miesiąc zatapiały więcej statków niż traciły. Z mapy dowiemy się też, że większość statków, które zostały zatopione podczas II wojny światowej, nie została zaprojektowana jako okręty wojskowe. Największe straty poniosły statki niebojowe, takie jak tankowce, holowniki, statki towarowe czy statki szpitale.

Sunken Ships of the Second World War to mapa wszystkich zatopionych statków z II wojny światowej, które możemy filtrować według kraju pochodzenia oraz kraju, przez statki których zostały zatopione. Są też informacje o roku zatonięcia, stronie konfliktu (Alianci, państwa Osi, neutralni), tonażu zatopionych okrętów oraz liczbie ofiar.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser