• Jarosław Zoń

Atlas historyczny świata w formie interaktywnej mapy

Jak zmieniały się granice państw? Jakie były największe bitwy w historii? Kto władał w Europie i na świecie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to koniecznie zobacz Old Maps Online. Ten internetowy atlas historyczny świata to rewelacyjne narzędzie edukacyjne, które może stać się doskonałą pomocą w odkrywaniu historii.

Historyczne granice państw na interaktywnej mapie

Historyczne granice państw na interaktywnej mapie (fot. oldmapsonline.org)

Historia i geografia są dwiema dziedzinami nauki, które stale się przeplatają i są niezmiennie ze sobą powiązane. Sytuacja ta ma miejsce również w przypadku politycznych zawirowań jakie miały miejsce w historii świata i wynikających z nich zmian granic państw i terytoriów. Dzięki narzędziu Old Maps Online analiza i nauka dawnych granic stała się jeszcze bardziej przystępna m.in. dla uczniów.

Główną funkcjonalnością strony jest możliwość dokładnego śledzenia przebiegu granic terytorialnych państw świata w różnych okresach historycznych. Samo korzystanie z tej funkcji jest wyjątkowo proste. Interesujący nas obszar dla którego chcielibyśmy sprawdzić granice z dawnych lat możemy wybrać za pomocą wyszukiwarki lub poprzez przesuwanie mapy. Następnie pozostaje nam tylko wskazać rok, dla którego ma zostać wyświetlona mapa. Zakres czasowy jest bardzo szeroki i obejmuje on okres od 4000 r. p.n.e. do 2010 r. n.e. Poszukiwaną przez nas datę można wpisać ręcznie lub ustawić za pomocą suwaka na osi czasu.

Kolejną bardzo ciekawą funkcjonalnością jest dostęp do bazy map i opracowań kartograficznych, które pochodzą ze wskazanego przez nas okresu i które wykorzystane zostały przy tworzeniu interaktywnych map dostępnych na stronie. W zależności od wskazanej daty baza ta zawiera od kilku do kilkudziesięciu map, którym towarzyszy szereg informacji m.in. odnośnie autora, okresu jaki przedstawiają i wielu innych. Możliwość analizy danych źródłowych w postaci historycznych map może być ciekawą gratką i kolejnym pozytywnym aspektem Old Maps Online, zwłaszcza dla entuzjastów tej dziedziny geografii.

O tym, że narzędzie to może być świetnym narzędziem w nauce historii i geografii w szkole świadczą pozostałe funkcjonalności strony. Otóż w podstawowym widoku mapy dostępne jest dla nas również okno funkcyjne, w którym wybrać możemy, czy na mapach podpisane mają być państwa, władcy, którzy wówczas rządzili danymi terytoriami, znani ludzie żyjący w danym okresie czy wielkie bitwy stoczone we wskazanych latach. W zależności od naszego wyboru na mapie wyświetlone zostaną teksty opisujące dane miejsce lub osobę, które po kliknięciu wyświetlać będą artykuł na Wikipedii poświęcony danej sprawie. Dzięki temu możemy mieć w jednym miejscu dostęp do wielu informacji, bez korzystania z innych stron czy narzędzi. Funkcjonalność ta może w szczególności pomóc uczniom zagłębiającym się w te geograficzno-historyczne kwestie, a odnośniki do artykułów na Wikipedii będą dobrym uzupełnieniem wiedzy z tego zakresu.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser