Strefa Czystego Transportu w Warszawie już od 1 lipca. Jaki obszar obejmuje?

Od 1 lipca 2024 r. w Warszawie zaczyna działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu. Jaki obszar miasta obejmie? Sprawdź na mapie.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Strefa Czystego Transportu w Wasrzawie w serwisie streetmap.pl

Warszawska Strefa Czystego Transportu obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. W sumie jest to obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Ulice graniczne będą znajdowały się poza strefą czystego transportu. 

W pierwszym etapie ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub niespełniających normy Euro 2 oraz pojazdów z silnikiem Diesla (w tym LPG) starszych niż 19 lat lub niespełniających normy EURO 4

Przez pierwsze 3,5 roku zwolnieni z wymogów SCT będą mieszkańcy stolicy rozliczający w niej podatki. Seniorzy (ukończone 70 lat do 31 grudnia 2023 r.) i osoby z niepełnosprawnością (posiadacze ważnej europejskiej karty parkingowej) będą zwolnieni bezterminowo, co potwierdzać ma specjalna nalepka.

Osoby zwolnione z wymogów SCT w Warszawie mogą od początku czerwca złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę  stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich oraz przez internet.

sct warszawa etapy

Etapy wdrażania SCT w Warszawie (fot. UM Warszawy)

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser