Jak sprawdzić, czy mieszka się na terenach zalewowych?
Jeśli zastanawiasz się, czy mieszkasz na terenie zagrożonym powodzią, możesz to w każdej chwili sprawdzić. Wystarczy wejść na Hydroportal i pobrać mapy zagrożenia powodziowego dla wybranej lokalizacji.
Mapy obszarów zalewowych dostępne są w serwisie Hydroportal (www.wody.isok.gov.pl). Jednak w związku ze zwiększonym obecnie ruchem na stronie, PGW Wody Polskie udostępniło alternatywne aplikacje z danymi zawierającymi w szczególności Mapy Zagrożenia Powodziowego.
Mapa zagrożenia powodziowego dla Wrocławia (fot. wody.isok.gov.pl)
Do wyboru mamy dwie aplikacje z mapami:
- Mapa zagrożenia powodziowego z głębokością wody - prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 0,2% – raz na 500 lat - link
- Mapa zagrożenia powodziowego z głębokością wody - prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 1% – raz na 100 lat - link
Po wejściu na wybraną aplikację i wskazaniu lokalizacji, mapy można pobrać w formacie plików PDF.
Mapy zagrożenia powodziowego dostępne są także w serwisie streetmap.pl (warstwę "Zagrożenie powodziowe" można aktywować w menu znajdującym się w prawym górnym rogu mapy) oraz w krajowym Geoportalu na stronie geoportal.gov.pl w grupie warstw "Dane innych instytucji" >> "Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie".
Mapa zagrożenia powodziowego (fot. streetmap.pl)
Mapa zagrożenia powodziowego dla Wrocławia (fot. geoportal.gov.pl)
Dobrym narzędziem do sprawdzenia potencjalnego zagrożenia powodzią jest także dostępna w krajowym Geoportalu funkcja generowania profilu terenu. Pozwala sprawdzić m.in. na jakiej wysokości względem rzeki leży analizowany obszar. Narzędzie można aktywować w menu "Analizy" >> "Numeryczny Model terenu" >> "Profil terenu".
Narzędzie "Profil terenu" (fot. geoportal.gov.pl)