• Jarosław Zoń

Mapa elektrowni atomowych na świecie

Nuclear Stations Map to wizualizacja prezentująca wszystkie elektrownie atomowe na świecie – aktualnie działające, wygaszone, planowane oraz te w budowie.

Mapa elektrowni atomowych na świecie (fot. nuclearstations.com) Mapa elektrowni atomowych na świecie (fot. nuclearstations.com)

Kwestia energetyki jądrowej i jej wykorzystania w obecnych czasach pozostaje niezmiennie gorącym tematem, zwłaszcza w kontekście odchodzenia od paliw kopalnych. Na ten moment elektrownie atomowe stanowią bardzo ważny element światowego miksu energetycznego. Według danych ze stycznia 2024 roku, na świecie działało 440 elektrowni tego typu w 33 krajach, przy czym w samej Europie aktywnych było blisko 180 reaktorów. Ich liczba w ciągu najbliższych 6 lat ma się zwiększyć o 60, a w planach przewidzianych jest obecnie 110 nowych obiektów. W liczbie inwestycji w energię jądrową zdecydowanie dominuje Azja, głównie za sprawą Chin i Indii, gdzie powstaje obecnie kolejno 25 oraz 8 reaktorów.

Nuclear Station Map zbiera w jedno miejsce wszystkie dostępne obecnie informacje na temat działających, zamkniętych oraz planowanych elektrowni atomowych. Obiekty te prezentowane są na mapie za pomocą okręgów, których wielkość zależna jest od mocy jaką maksymalnie jest w stanie wygenerować dana elektrownia. Punkty różnią się także kolorami, które informują o aktualnym stanie wykorzystania obiektu (zielony – działające elektrownie, czarny – zamknięte, żółty/pomarańczowy – planowane/ w budowie). Kliknięcie lub najechanie na dany punkt dostarcza dodatkowych informacji m.in. na temat nazwy oraz mocy poszczególnych bloków składających się na cały kompleks.

Jak widać na przygotowanej wizualizacji, elektrownie jądrowe są rozwiązaniem szczególnie popularnym w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz Azji Wschodniej, w tym głównie w Chinach, Indiach oraz Japonii. W przypadku liczby zamkniętych obiektów na czele plasują się m.in. Niemcy, USA oraz Japonia, gdzie znaczący wpływ na stopniową rezygnację z energii atomowej miały wydarzenia z 2011 roku, kiedy doszło do katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima. Od tego czasu kwestia bezpieczeństwa elektrowni została poddana poważnej debacie, której skutkiem jest rezygnacja z atomu w wielu państwach.

W kontekście Europy dla wielu smutnym widokiem będzie „pustka” na obszarze Polski, oznaczająca brak tego typu kompleksów na terenie naszego kraju. Jedynymi śladami są punkty w Żarnowcu (rezygnacja z budowy) oraz w Lubiatowie (planowana konstrukcja).

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser