Atlas statystyczny Polski - sporo ciekawych map i danych w nowej publikacji GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował „Atlas statystyczny Polski – Społeczeństwo - Jakość życia - Przestrzeń”, które prezentuje najnowsze dane statystyczne, w tym pochodzące z badań eksperymentalnych, oraz ich analizę i interpretację w kontekście przestrzennym. Atlas statystyczny Polski - szereg ciekawych map i danych w nowej publikacji GUS 

Przyrost/ubytek naturalny ludności w 2023 r. (fot. GUS)

Zasadniczą część publikacji stanowią kwestie związane z demografią i wpływem zmian społeczno-kulturowych na strukturę, rozwój i styl życia współczesnego społeczeństwa. Zagadnienia te, w powiązaniu z różnymi aspektami życia, tj.: edukacją, pracą, zdrowiem, mieszkalnictwem a także otoczeniem, w którym funkcjonujemy, obrazują poziom i jakość życia ludności. W opracowaniu znajdziemy wiele ciekawych map m.in. przedstawiających przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowe, dojazdy do pracy do miast wojewódzkich w 2021 r. czy wyniki egzaminu maturalnego. Dowiemy się też ile miesięcy trzeba pracować na zakup 1 m lokalu mieszkalnego czy w jakich powiatach produkuję się najwięcej odpadów komunalnych. Są też dane wyborcze, np. mapa udziału kobiet w ogóle wybranych radnych w wyborach do rad gmin, miast 

Liczba miesięcy, jakie trzeba pracować na zakup 1 m lokalu mieszkalnego zarabiając minimalną krajową w 2022 r. (fot. GUS)

Liczba miesięcy, jakie trzeba pracować na zakup 1 m lokalu mieszkalnego zarabiając minimalną krajową w 2022 r. (fot. GUS)

Podążając za aktualnymi potrzebami informacyjnymi zaprezentowano również szereg zagadnień dotyczących mieszkańców Ukrainy przebywających w Polsce, np. mapę udziału uczniów uchodźców z Ukrainy w ogóle uczniów cudzoziemców w roku szkolnym 2023/24.

Źródłem danych wykorzystanych w publikacji są zasoby pochodzące ze sprawozdawczości m.in. z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Dane zostały opracowane na poziomie regionalnym, jak i lokalnym, w tym w siatkach kilometrowych 5x5 km, co umożliwia szczegółową analizę zróżnicowań. Szczególną uwagę poświęcono zmianom zachodzącym w miastach różnej wielkości oraz na obszarach wiejskich, które zostały zaprezentowane według Delimitacji Obszarów Wiejskich (DOW), agregującej gminy wiejskie w cztery grupy.

Do opracowania podkładów kartograficznych wykorzystano geograficzne bazy danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Dane na mapach Polski prezentowane są w skali 1:3 800 000 (dane na poziomie gmin i powiatów) oraz 1:9 000 000 (dane na poziomie województw).

Atlas Statystyczny Polski. Społeczeństwo – Jakość życia – Przestrzeń [PDF]

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser