Zmiany stref klimatycznych na mapie. Kiedy w Polsce będzie klimat jak na południu Europy?
Zmiany klimatu stanowią jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań, wpływając na życie milionów ludzi, ekosystemy i gospodarki. Jak w przyszłości mogą kształtować się strefy klimatyczne na świecie?
Mapa stref klimatycznych na Ziemi (fot. koppen.earth)
Próbą odpowiedzi na postawione pytanie jest mapa na stronie koppen.earth, która przedstawia historyczne i przewidywane zmiany w globalnym rozmieszczeniu stref klimatycznych według klasyfikacji Köppena. System ten opracowany został pod koniec XIX w., a sam autor przygotował podział w oparciu o dane dotyczące średnich miesięcznych temperatur oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. W późniejszych latach klasyfikacja ta była wielokrotnie modyfikowana, m.in. przez Rudolfa Geigera, przez co obecnie podział ten często nazywany jest klasyfikacją Köppena–Geigera. Jest to na ten moment najpowszechniej stosowany system klasyfikacji klimatów na świecie.
Prezentowana wizualizacja pozwala prześledzić historyczny zasięg poszczególnych stref klimatycznych, a także przewidywany podział, który może urzeczywistnić się w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Zmiany śledzić można na przestrzeni 200 lat, od 1901 do 2099 roku. W przypadku przyszłościowych projekcji możliwe jest również modyfikowanie zmian za pomocą wskaźnika tzw. Wspólnej ścieżki społeczno-ekonomicznej. Wskaźnik ten oparty jest o różne scenariusze działań, które mogą zostać w przyszłości podjęte przez ludzkość w kontekście emisji gazów cieplarnianych, które w dużej mierze przyczyniają się do zmian klimatu. Najbardziej pozytywna wizja zakłada tutaj pełne pójście w ekologiczne rozwiązania, a najbardziej pesymistyczna mówi o 100% rozwoju opartym o paliwa kopalne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz według autorów to utrzymanie obecnego poziomu emisji szkodliwych gazów. Wybrana przez nas wartość wskaźnika odegra znaczącą rolę przy tworzeniu wizualizacji zmian w przyszłości.
Oprócz ogólnego modelu przemian dla całego świata, na stronie możliwe jest również prześledzenie zmian stref klimatycznych w poszczególnych państwach. Przykładowo w przypadku Polski wartość wskaźnika wspólnej ścieżki społeczno-ekonomicznej na średnim poziomie 2-4,5 spowodowałby w latach 2020-2099 nieznaczne ocieplenie klimatu na większości obszaru kraju. Najbardziej pesymistyczny model mówi, że w tym samym okresie środkowe obszary Polski należałyby do strefy klimatycznej suchej, która obecnie jest raczej bardziej kojarzona np. z południem Europy.
Prezentowana wizualizacja pokazuje, że kwestia zmian klimatu jest i będzie niezmiennie ważnym zjawiskiem, które w przypadku braku podjęcia konkretnych działań, może doprowadzić w ciągu najbliższych dekad do nieodwracalnych i katastroficznych w skutkach zmian na całej planecie.