Mapy dostępności transportowej usług opieki zdrowotnej i edukacyjnej w UE
Eurostat opublikował nowy zbiór danych geoprzestrzennych przedstawiający dostępność usług opieki zdrowotnej i edukacyjnej transportem drogowym.
Mapa dostępności transportowej usług opieki zdrowotnej w UE (fot. Eurostat)
Celem udostępnionych przez Eurostat danych i map jest zidentyfikowanie potencjalnych skupisk ludności o niskim lub ograniczonym dostępie transportu drogowego do usług opieki zdrowotnej i edukacji podstawowej. Opublikowano 2 wersje zbioru danych z latami odniesienia 2020 i 2023. Dostępna jest także mapa przedstawiająca zmiany na przestrzeni tych 3 lat.
Do oceny dostępności czasu dojazdu wykorzystano siatkę populacji spisu powszechnego z 2021 r. o rozdzielczości 1 km i dane geograficzne dotyczące sieci drogowej. Wykorzystano także dane opisujące usługi opieki zdrowotnej i edukacyjne w Europie w 2023 r.. Ten zbiór danych łączy informacje z istniejących rejestrów prowadzonych przez różne organy publiczne w krajach UE, takie jak ministerstwa zdrowia i edukacji i zawiera: nazwę, rodzaj, pojemność, adres i lokalizację.
Opublikowane mapy pokazują wyraźne zróżnicowanie jeśli chodzi o czasy dotarcia do usług opieki zdrowotnej i edukacyjne w różnych częściach Unii Europejskiej. Najkrótszy czas dotarcia mają przede wszystkim mieszkańcy miast. Im teren mniej zurbanizowany, to ta dostępność jest gorsza. Patrząc w skali państw, to w zakresie służby zdrowia, najlepiej sytuacja wygląda m.in. w takich krajach jak Francja, Niemcy, Belgia. Natomiast najdłużej do lekarza muszą jechać mieszkańcy Skandynawii, Hiszpanii, Grecji a także Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Są miejsca, gdzie czas dotarcia wynosi więcej niż godzinę.
Mapa dostępności transportowej usług opieki zdrowotnej w Polsce (fot. Eurostat)
Dane dla Polski potwierdzają ogólną regułę. Dostępność transportowa do usług opieki zdrowotnej i edukacyjne najlepsza jest w dużych ośrodkach miejskich i wokół nich. Najgorszą dostępność do usług opieki zdrowotnej mają mieszkańcy województwa lubelskiego, przede wszystkim jego wschodniej części.
Link: Mapy dostępności transportowej usług opieki zdrowotnej i edukacyjnej w UE