Smog wokół polskich szkół. Są najnowsze wyniki badań
Najnowsze badania wskazują na poważny problem zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu niektórych szkół w Polsce. Dni ze złą jakością powietrza pojawiają się nawet przez 8 miesięcy w ciągu roku.
Jakość powietrza wokół polskich szkół (fot. IMGW-PIB)
Edukacyjna Sieć Antysmogowa NASK we współpracy z ekspertami z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB analizuje dane dotyczące pyłowych zanieczyszczenia powietrza zgromadzone w systemie pomiarowym projektu, w którym uczestniczy ponad 2300 placówek edukacyjnych z całej Polski. Jakość powietrza w otoczeniu szkół można sprawdzić na stronie https://esa.nask.pl/.
Zbierane dane służą do opracowania analiz obecnej sytuacji, a w przyszłości również modeli prognozowania ruchu pacjentów i absencji z powodu choroby. Opublikowane właśnie mapy przedstawiają udział procentowy terminów, kiedy zanieczyszczenie powietrza pyłami o frakcji drobnej, tj. o średnicy cząsteczek poniżej 2,5 mikrometra, przekroczyło próg 75µg/m3 definiowany jako powietrze „złej jakości”. Wyniki zestawiono z wartości godzinowych pomiarów czujnikowych w ponad 2300 lokalizacjach na obszarze Polski. Wykorzystano dane z sieci ESA NASK za okres 2022-2023. Dane interpolowane metodami GIS na powiaty. W okresie od maja do sierpnia średnio na obszarze Polski udział terminów z przekroczeniem normy stanowi mniej niż 1 proc. W listopadzie i grudniu średnio nawet ponad 20 proc. godzinowych terminów w ciągu miesiąca stanowią takie, kiedy jakość powietrza jest zła. Zdarzają się powiaty, w których będzie to niecałe 5 proc. pomiarów, ale i takie, gdzie ten udział przekracza 45 proc. wszystkich terminów.
Jak podkreśla IMGW, biorąc pod uwagę jedynie średnie dobowe stężenie zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi, sytuacja może nie wydawać się tak alarmująca i mieścić się w zakresie przyjętych norm. Natomiast warto mieć na uwadze, że na dostateczny dobowy wynik może składać się również sytuacja, gdy jakość powietrza pozostaje zła jedynie w ograniczonym, kilkugodzinnym okresie. Albo sporadycznie w wybranych warunkach pogodowych w ciągu miesiąca. Natomiast średnia, to tylko wartość statystyczna ze zbioru. A oddychać trzeba też w czasie komunikacyjnego szczytu – w drodze do szkoły, kiedy zanieczyszczenie powietrza pyłami drobnymi czy gazami jest duże. W wielu regionach Polski dzieci nadal chodzą do szkoły w takich warunkach. W skali całego kraju przekroczenie progu stężenia pyłów drobnych 75 µg/m3 w wartościach pomiarów godzinowych nie pojawia się właściwie jedynie latem – kiedy placówki edukacyjne pozostają zwykle zamknięte.
Źródło: IMGW-PIB