• Jarosław Zoń

Porównanie największych miast na świecie pod kątem funkcjonowania kolei miejskiej

Gdzie kolej miejska działa najlepiej? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą badacze z Uniwersytetu w Toronto, którzy poddali pod analizę funkcjonowanie komunikacji kolejowej w największych miastach na świecie.

Porównanie kolei miejskiej w Warszawie i Paryżu (fot. schoolofcities.github.io)

Dobrze działający transport publiczny jest podstawą dla sprawnego funkcjonowania miast. Sprawdzili to naukowcy z Toronto tworząc mapy głównych linii oraz stacji kolei miejskich, które następnie nałożone zostały na mapy gęstości zaludnienia dla 250 największych obszarów miejskich na świecie. Dla łatwiejszego porównywania wszystkie wizualizacje wykonano w tej samej skali, a prezentowane obszary mają średnicę 100 km.

Na podstawie przygotowanych map, opracowano i obliczono dodatkowe metryki badające cechy rozwoju miast zorientowanego na transport publiczny co pozwoliło ocenić, jak miasta wypadają w porównaniu do siebie. W oparciu o zebrane dane badacze z kanadyjskiego uniwersytetu stwierdzili, że im większa gęstość zaludnienia oraz odsetek populacji mieszka w pobliżu głównych węzłów transportu kolejowego, tym lepiej.

Wyniki przeprowadzonych badań możemy przeanalizować sami, dzięki udostępnionym narzędziom. Na stronie projektu Rail Transit and Population Density możemy wybrać dowolne z 250 miast i porównać je ze sobą we wskaźnikach takich jak ogólna populacja, gęstość zaludnienia, czy procentowy udział ludności mieszkającej do 1 km od głównej stacji kolejowej. Wśród dostępnych miast znaleźli się również przedstawiciele z Polski w postaci Warszawy oraz Katowic (które zostały prawdopodobnie ujęte przez twórców jako przedstawiciel całej konurbacji górnośląskiej).

Badane miasta oraz ich wyniki możemy również porównywać w formie wykresów, co pozwala realnie sprawdzić, jak wypadają one z całą stawką. Jeżeli chodzi o dwa najważniejsze wskaźniki, informujące jaki procent powierzchni i ludności znajduje się w odległości do 1 km od głównej stacji kolejowej, to zdecydowanie najlepsze wyniki osiągają tutaj miasta Azji Wschodniej oraz europejskie. W pierwszych dziesiątkach pojawiają się praktycznie te same ośrodki, w tym m.in Hong Kong, Osaka, Seul czy Londyn i Paryż. Co ciekawe bardzo wysokie miejsca zajmują miasta chińskie, które pomimo ogromnego wzrostu liczby ludności w ostatnich dziesięcioleciach nie zapomniały o transporcie publicznym przez co był on rozwijany równomiernie do wzrostu populacji. Warszawa uplasowała się w rankingu na 71, a Katowice na 137 miejscu.

Jak wskazują sami twórcy, przygotowana przez nich analiza ma swoje minusy. Głównym z nich jest sama procedura badawcza, w której ujęty został jedynie transport kolejowy, bez komunikacji autobusowej, która w wielu miastach działa zdecydowanie sprawniej niż pociągi. Jako drugi problem wskazali brak danych dotyczących częstotliwości kursowania transportu publicznego. Dane te na pewno byłyby cennym elementem w kontekście porównywania jakości komunikacji miejskiej na świecie.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego