• Jarosław Zoń

Alpy bez lodowców i lasów? Tak ocieplenie klimatu wpłynie na krajobraz Szwajcarii

Z każdym dniem widmo nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu ekosystemów wynikające z emisji zanieczyszczeń staje się coraz poważniejsze. Potencjalne skutki tych zdarzeń zaprezentowane zostały na przykładzie Szwajcarii. 

Topniejące lodowce górskie w Alpach w wyniku ocieplenia (fot. nzz.ch)Topniejące lodowce górskie w Alpach w wyniku ocieplenia (fot. nzz.ch)

Na stronie szwajcarskiego dziennika NZZ opublikowano alarmujące story maps prezentujące widoki, mapy i projekcje połączone są z opisem i historią tego, co może czekać to europejskie państwo.

Podróż po Szwajcarii przyszłości rozpoczyna się w roku 2075. Ukazywana wizja nie napawa optymizmem, a największe konsekwencje widoczne są w Alpach – wskutek zmian klimatycznych większość lodowców górskich zniknęła, a w ich miejsce powstały jeziora. Ten stan powoduje diametralne zmiany w krajobrazie. W miejscu formowania się nowych akwenów powstają zapory, elektrownie wodne, ośrodki narciarskie są likwidowane ze względu na złe warunki, a poziom wody w rzekach podnosi się, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców.

W późniejszych etapach podróż skupia się na rzece Aare, która stanowi najdłuższy dopływ Renu na obszarze Szwajcarii. Począwszy od jej źródła, aż po miejsce połączenie z Renem prowadzeni będziemy przez niepokojącą wizję, według której krajobraz tej części świata zmienia się nie do poznania. Wszystko to okraszone ciekawymi wizualizacjami i mapami, które skutecznie pobudzają ludzką wyobraźnię w tej kwestii.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
Wyższy wymiar bezpieczeństwa – GIS w ochronie ludności
2-3 kwietnia 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego