Aktualizacja zdjęć w Google Earth Timelapse
Tryb poklatkowy (Timelapse) w Google Earth, który umożliwia obserwowanie zmian, jakie zachodzą wraz z upływem czasu na Ziemi, został teraz zaktualizowany o zdjęcia z lat 2021 i 2022.
Timelapse Google Earth to obejmujący cały świat film poklatkowy z możliwością przybliżania, przedstawiający dynamiczne zmiany, jakie zachodzą na naszej planecie - od systemów irygacyjnych na egipskich pustyniach i meandrów rzek zmieniających swój bieg w amazońskich lasach deszczowych w rejonie Pucallpa w Peru po erupcje wulkanów, wycinki drzew i pożary, które zmieniają krajobraz w kalifornijskich lasach Lassen National Forest. Dzięki interaktywnej mapie w 4D utworzonej z milionów zdjęć satelitarnych możemy zobaczyć, jakie zmiany zaszły przez prawie cztery dekady – od 1984 do 2022 roku.
Najnowsze ujęcia w trybie poklatkowym w Google Earth obejmują również Polskę. Możemy m.in. zobaczyć, jak zmienił się krajobraz na przestrzeni dekad: od dziewiczej przyrody terenów Białowieży przez zurbanizowany Górny Śląsk na przykładzie Gliwic i nieustannie rozwijającą się Warszawę, aż po tereny nadmorskie, z dynamicznie zmieniającą się linię brzegową. Już teraz możecie sprawdzić, jak zmieniał się port w Świnoujściu oraz zaobserwować powstanie przekopu Mierzei Wiślanej.
Wprowadzenie trybu poklatkowego w Google Earth jest możliwe dzięki zaangażowaniu w tworzenie otwartego i przystępnego ekosystemu danych przez NASA oraz agencję United States Geological Survey prowadzącą program Landsat (pierwszy na świecie i najdłużej istniejący cywilny program obserwacji Ziemi), a także dzięki programowi Unii Europejskiej Copernicus, który wykorzystuje satelity Sentinel.
Wizualizacjw Timelapse nożna zobaczyć na stronie Google Earth – g.co/timelapse, a także na YouTube – g.co/timelapsevideos.