Google nie może fotografować czeskich ulic

Czeski urząd ds. ochrony danych osobowych (UOOU) po raz drugi odrzucił wniosek firmy Google o udzielenie zgody na  fotografowanie czeskich ulic na potrzeby aktualizacji serwisu Street View.

Według Hany Stepankovej - rzeczniczki UOOU - tak decyzja została podjęta, gdyż nie ma całkowitej pewności, iż pozyskiwanie i przetwarzanie dokumentacji fotograficznej do serwisu Street View jest zgodne z czeskim prawem. Obecnie usługa Street View dostępna jest w Pradze, części Brna, Ołomuńca i Czeskim Krumlovie. Czeski urząd ma wątpliwości czy widoczne na zdjęciach twarze, samochodowe tablice rejestracyjne, czy nazwiska mieszkańców na domofonach zostały zamazane tak samo w bazie danych firmy, jak widać to Street View. UOOU ma też wątpliwości czy naruszeniem prywatności nie jest publikowanie zdjęć fasad budynków, i w związku z tym, czy nie wymusić na amerykańskiej firmie wprowadzenia możliwości zamazywania domów na wniosek ich właścicieli. Taką możliwość wprowadzono w Niemczech w zeszył miesiącu, gdzie za pomocą udostępnionego w Internecie formularza, właściciele budynków mogą zgłaszać swoje domy do wymazania.

Odział Google w Czechach ma nadzieję, iż decyzja nie jest ostateczna i zamierza dalej rozmawiać z UOOC w celu jak najszybszego rozwiązania problemu. Tym bardziej, że był to już drugi wniosek w tej sparwie. Pierwszy został odrzucony w grudniu ubiegłego roku.
Źródło:  Digital Journal

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser