ClimateWizard - sprawdź jaka będzie temperatura za kilkadziesiąt lat.

ClimateWizard to portal mapowy przedstawiająca zmiany klimatyczne na naszym globie w ciągu ostatnich 50 lat, a także prognozę wzrostu temperatury oraz ilości opadu w najbliższym stuleciu.  Prognozy prezentowane są w skali roku lub poszczególnych miesięcy i opierają się na rożnych modelach cyrkulacji mas powietrza i zmian klimatu.

 

ClimateWizard to wspólny projekt Uniwersytetów Waszyngton i Południowego Misisipi oraz amerykańskiej organizacji ochrony przyrody - The Nature Conservancy. Serwis umożliwia prześledzenia zmian temperatury i ilości opadu w ostatnim pięćdziesięcioleciu XX w. Dane możemy wyszukiwać dla poszczególnych państw, a w przypadku USA dla każdego stanu. Do wyboru mamy dwie mapy: średniej temperatury oraz mapy zmian w okresie do 1951 do 2001 roku. Dla każdego kraju zamieszczony jest też wykres. I tak dla Polski wzrost temperatury w ostatnim pięćdziesięcioleciu XX w. wyniósł średnio 0,02 C° na rok, co w skali 50 lat daje wzrost temperatury o 1 C°. Wzrost ilości opadu nie był już tak drastyczny i wyniósł zaledwie kilka milimetrów średnio dla całego kraju. 

 Wykres średniej rocznej temperatury powietrza Polski w latach 1951 - 2001 
 

ClimateWizard zamieścił również prognozy zmian klimatycznych w najbliższym stuleciu, na podstawie których możemy sprawdzić o ile wzrośnie temperatura powietrza i opad w 2050 i w 2100 roku (tylko USA). Jak wynika z prognoz dla Polski, największy wzrost temperatury odnotuje się w północno-wschodniej części kraju i może on wynieść aż 3 C°. Natomiast w obszarach górskich i na wybrzeżu przewiduje się większy opad, nawet o 100 mm.

 

 Prognoza zmian ilości opadu atmosferycznego dla Polski w 2050 roku

 

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser