• gisplay.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie już wkrótce w Street View

Muzeum Narodowe w Warszawie już wkrótce w Street ViewMuzeum Narodowe w Warszawie jest drugą w Polsce, po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, instytucją kultury, której galerie będzie można niebawem zwiedzić wirtualnie na Street View. W tym tygodniu zespół Google Street View, przy pomocy specjalnego wózka Trolley’a, fotografował Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku, łącznie ponad 3500 m2 muzeum.

Już za kilka miesięcy będziemy mogli bez kolejki obejrzeć 983 obiekty znajdujące się w muzealnych galeriach. Przeniesienie wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie na globalną platformę Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View, który fotografował pomieszczenia muzealne. Powstał on jako inicjatywa grupy rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy chcieli opracować system z łatwością mieszczący się w muzealnych drzwiach i lawirujący pomiędzy rzeźbami oraz innymi obiektami. Wszystkie niezbędne urządzenia umieszczone zostały na ramie: pchanym wózku z zamontowanym systemem aparatów. Tak właśnie powstał Trolley.

Dzięki Trolley’owi można podziwiać zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych krytych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów.

Ale to nie koniec niespodzianek z Muzeum Narodowego. Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, za kilka miesięcy zostanie udostępnione również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Bernarda Bellotta, zwanego także Canaletto, który zyskał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki technologii, uchwycony na obrazie widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym, a zatem będziemy mogli podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty.

Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.

Źródło: Blog Google Polska

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser