• gisplay.pl

Google Earth ma 10 lat

Minęło 10 lat od kiedy pojawił się program Google Earth. Z tej okazji możemy obejrzeć najnowsze i najciekawsze zdjęcia naszej planety za pomocą nowej udostępnionej warstwy.

Program uruchomiono w czerwcu 2005 r., jednak już wcześniej istniał pod nazwą Keyhole Earthviewer. W 2004 roku kupiony został przez Google. Oficjalną premierę, już pod nową nazwą, miał właśnie roku później i od razu zaczął się dynamicznie rozwijać. Kilka miesięcy później, w sierpniu 2005 r. huragan Katrina uświadomił nam, jak ważnym może być narzędziem w podejmowaniu działań wobec pojawiających się kryzysów. Ratownicy porównywali zdjęcia na Google Earth sprzed i po katastrofie, aby odnaleźć zaginione osoby.

Kilka lat później, gdy aplikacja została pobrana ponad 2 miliardy razy, Google Earth pomogło ludziom z całego świata w odkryciu nowych raf koralowych, odbyciu podróży na księżyc oraz w przestrzeń kosmiczną, odnalezieniu zaginionych dawno temu rodziców, rozbrajaniu min i dokonaniu wielu innych odkryć.

Z okazji jubileuszu udostępniono nową warstwę o nazwie Podróżnik, dostępną w wersji Google Earth na komputerach stacjonarnych. Możemy odkrywać w niej pięć elementów:

  • Street View: najlepsze zdjęcia ze Street View, m.in. Tadż Mahal i Wielki Kanion
  • Earth View: efektowne krajobrazy z całego świata widziane z kosmosu
  • Miasta w obrazie 3D: wizytówki miast i miasteczek dostępne w bardzo realistycznych obrazach 3D
  • Zaktualizowane zdjęcia satelitarne: mapa najnowszych opublikowanych zdjęć satelitarnych
  • Wycieczka po największych atrakcjach.

Chyba najciekawiej prezentuje się kolekcja Earth View, która z okazji 10-tych urodzin Google Earth została rozszerzona. Znajdziemy w niej 1500 krajobrazów ze wszystkich kontynentów i oceanów. Teraz jest do nich jeszcze łatwiejszy dostęp. Wystarczy że pobierzemy najnowszą wersję rozszerzenia Chrome albo zajrzymy do zupełnie nowej internetowej galerii. Zdjęcia możecie ściągnąć na swoje smartfony albo komputery w wysokiej rozdzielczości, a nawet je wydrukować.

Źródło: Google

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser