• gisplay.pl

Ekipa Street View w Warszawie. Jakie miejsca zobaczymy na Mapach Google?

W ostatnich tygodniach ekipa Street View ponownie odwiedziła Polskę - tym razem fotografowała ciekawe miejsca w Warszawie. Już niebawem na Mapach Google będzie można zobaczyć warszawskie dworce kolejowe oraz dwie uczelnie wyższe.

Zespół Street View sfotografował halę główną Dworca Centralnego z niedawno wybudowaną antresolą, a także należące do najdłuższych w Polsce wysokie podziemne perony. Zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, ale w tym wypadku został wykorzystany niewielki pchany przez człowieka wózek zwany Trolleyem.

Wózek posiada kilka elementów, które są kluczowe dla robienia zdjęć wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje Trolleya, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz komputer potrzebny do obsługi systemu. Wózek Google był już wykorzystywany do robienia zdjęć m.in. w warszawskich muzeach. Dzięki niemu można odbyć wirtualny spacer po Muzeum Narodowym czy obejrzeć zbiory Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Google Arts&Culture. W Street View zobaczymy także inne warszawskie dworce kolejowe (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle).

W ostatnich tygodniach ekipa Street View odwiedziła również Uniwersytet Warszawski i Szkołę Główną Handlową. Na Uniwersytecie zostały sfotografowane sale Pałacu Kazimierzowskiego, biblioteka na Krakowskim Przedmieściu oraz Auditorium Maximum i kampus, zaś na terenie SGH m.in. Aula Spadochronowa, Aula Główna, biblioteka, czytelnia i niektóre części kampusu. Zdjęcia wykonane zostały przy użyciu specjalnego plecaka Trekker, który operator nosi na plecach. Trekker waży około 20 kg i jest na tyle poręczny, że łatwo wykonuje zdjęcia w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. Plecak posiada 15 soczewek, a każda jest skierowana w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser