• gisplay.pl

Mapy Google pozwolą dzielić się lokalizacją i trasami w czasie rzeczywistym

W Mapach Google na Androida oraz iOS pojawi się wkrótce nowa funkcja umożliwiająca dzielenie się informacją o swoim położeniem z innymi użytkownikami aplikacji. Opcja ma być dostępna na całym świecie i działać w czasie rzeczywistym.

Osoby, którym udostępnimy taką informację, będą mogły odczytać położenie geograficzne na telefonach z systemem Android i iOS, mobilnej stronie internetowej, a nawet pulpicie komputera.

Jak to działa krok po kroku? Jeśli chcemy dać komuś znać, gdzie jesteśmy, trzeba otworzyć menu boczne albo dotknąć niebieskiej kropki, którą oznaczone jest nasze aktualne położenie. Wybieramy „Udostępnij lokalizację”, a potem zaznaczamy osoby, z którymi chcemy się podzielić informacją o swoim położeniu, i określcie, jak długo ma ono być dla nich widoczne. Możemy udostępnić swoją lokalizację kontaktom z Google, a także poprzez wysłanie linka na swoim ulubionym komunikatorze. Odbiorcy wiadomości będą mogli zobaczyć na swoich Mapach, gdzie aktualnie jesteśmy, a w naszej aplikacji nad kompasem pojawi się symbol przypominający, że nasze położenie jest udostępnione innym. W każdej chwili można wyłączyć dzielenie się lokalizacją.

Funkcja pozwala także podzielić się trasą, którą właśnie pokonujemy. Wystarczy wybrać przycisk „Więcej” na dole ekranu nawigacji, a potem „Udostępniaj postępy”. Osoby, którym udostępnimy taką informację, zobaczą oczekiwany czas przybycia i będą mogły śledzić trasę w miarę, jak będziemy zbliżać się do celu. Udostępnianie położenia na trasie automatycznie wyłączy się, kiedy dotrzemy na miejsce.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser